Od kiedy nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu

Od 15 maja zmiany w obowiązku zakrywania nosa i ust – można się pogubić

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zakazów i nakazów na najbliższe tygodnie. Prócz zapowiadanego etapowego odmrażania gospodarki widnieją w nim także zapisy dotyczące obowiązku zakrywania nosa i ust. Od kiedy nie trzeba zakładać maseczek?

Pierwsze etapy odmrażania gospodarki zapowiadane przez premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mamy już za sobą. Od 1 maja mogą funkcjonować fryzjerzy i kosmetyczki, od 4 maja dzieci z klas I-III wróciły do szkół, a sklepy w galeriach handlowych mogą znów funkcjonować. Od najbliższej soboty działalność swą mogą wznowić hotele. Kolejny etap zaplanowany został na połowę miesiąca.

Od 15 maja wróci nauka stacjonarna dla klas 4-8 i szkół średnich w modelu hybrydowym. Działalność będą mogły wznowić m.in. ogródki restauracyjne. Możliwe będzie także organizowanie imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu. To jednak niejedyne zmiany. Rząd zaplanował także poluzowanie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek – głównie na świeżym powietrzu.

Od kiedy nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu?

Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu zdrowia dotyczących obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu nakaz ten miał zostać zdjęty w przypadku, gdy ilość zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Tak też się stało – w ostatnich dniach wskaźnik ten wynosi około 12 / 100 tys.

Podczas konferencji prasowej Niedzielski zastrzegł jednak, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek musi iść w parze z dalszym przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Zapowiedział, że jeśli obowiązek ten zostanie zdjęty, należy zachowywać minimum półtorametrowy dystans społeczny od innych osób. Jeśli tego warunku nie da się spełnić, maseczka na świeżym powietrzu i tak musi zostać założona.

Późnym wieczorem 6 maja w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z § 25 ustawy od 15 maja zniknie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zgodnie z ust 3. pkt 2 ustawy “od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu”.

Zapisy rozporządzenia regulują jednak nie tylko obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale także miejsc użyteczności publicznej, zakładów pracy, a nawet samochodów prywatnych.

Gdzie nie trzeba nosić maseczek od 15 maja?

Mimo poluzowania od 15 maja restrykcji dotyczących noszenia maseczek na świeżym powietrzu obowiązek ten w dalszym ciągu będzie obowiązywał m.in. w środkach transportu publicznego, w samolotach i miejscach ogólnodostępnych takich jak: cmentarze, promenady, bulwary, parkingi, tereny nieruchomości wspólnych, windy, garaże czy zakłady pracy. Miejsc, w których obowiązek noszenia maseczek jest zatem wciąż wyjątkowo dużo.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust pozostanie także w budynkach użyteczności publicznej, administracji publicznej, sądach i prokuraturach, obiektach kultury, kościołach, budynkach oświaty, szkołach, budynkach opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, na targowiskach i  na poczcie. Słowem wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z inną osobą.

Kto nie musi nosić maseczek od 15 maja?

Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw reguluje także kwestię tego, kto nie musi nosić maseczki od 15 maja. Zgodnie z zapisami aktu obowiązek ten nie dotyczy kierowców i pasażerów  motocykli, motorowerów, kładów, którzy mają założony kask ochronny.

Maseczki nie muszą zakładać także zdający egzaminy np. ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Warunkiem jest jednak zachowanie minimum 1,5 metra dystansu od drugiej osoby.

W dalszym ciągu z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są także dzieci do piątego roku życia. Maseczek nie muszą zakładać także kierujący środkiem transportu publicznego, żołnierze wykonujący obowiązki służbowe, stosujących “środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności”. Z obowiązku noszenia maseczki ochronnej zwolniona jest także osoba sprawująca kult religijny w trakcie jego sprawowania.

Rozporządzenie wejdzie w życie w sobotę 8 maja, jednak zmiany dotyczące maseczek obowiązywać mają od 15 maja do 5 czerwca. Rządzący mogą wydłużyć (lub skrócić) ten okres zależnie od sytuacji epidemicznej w kraju. Z treścią rozporządzenia zapoznać można się tutaj.

Czytaj także: Kolejny etap odmrażania gospodarki już 8 maja. Co się zmienia?

Czytaj także
Total
1
Reakcji