szczepienia dzieci w polsce przeciw covid-19

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce coraz bliżej. W jednym kraju już ruszyły

W tym tygodniu szczepienia dzieci przeciw Covid-19 dopuściła Kanada. Za kilka dni podobną decyzję podjąć może USA. W Polsce szczepienia dzieci uzależnione są od decyzji Europejskiej Agencji Leków, w której Pfizer złożył już wniosek o dopuszczenie swojej szczepionki dla młodzieży w wieku 12-15 lat.

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 na świecie

Pierwszym krajem, który dopuścił szczepienia dzieci przeciw Covid-19, jest Kanada, o czym poinformowało w środę tamtejsze ministerstwo zdrowia. Do szczepień używany ma być preparat opracowany wspólnie przez nowojorski koncern Pfizer i niemiecki BioNTech. Decyzję podjęto na podstawie “naukowej analizy danych”. Szczepionka ma być bezpieczna dla osób w tym wieku. Ministerstwo zdrowia Kanady dodało w komunikacie, że Pfizer i BioNtech są zobligowane do stałego raportowania informacji dotyczących swojej szczepionki.

W przyszłym tygodniu szczepienie dzieci przeciw Covid-19 mogą dopuścić także Stany Zjednoczone, w których decyzja ta zależy od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Jak informowała jednak na początku tego tygodnia agencja Associated Press, decyzja ta może zapaść nawet w tym tygodniu.

Nic nie wskazuje jednak na to, aby Stany Zjednoczone miały preparatu Pfizera nie dopuścić do szczepienia dzieci przeciw Covid-19. Z oficjalnie przekazywanych przez koncern raportów badań wynika, że szczepionka opracowana wspólnie z niemieckim koncernem jest w 100 proc. bezpieczna dla tej grupy wiekowej. A jak zapewniał niedawno Pfizer, jest ona także w 100 proc. skuteczna w ochronie dzieci przed infekcją.

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce uzależnione są od zgody Europejskiej Agencji Leków (EMA). Do niej też pod koniec kwietnia br. wniosek o dopuszczenie swojego preparatu dla dzieci złożył Pfizer. W dokumentach złożonych w EMA koncern powoływał się na te same wyniki badań, co w przypadku USA.

Potrzebę dopuszczenia szczepień dzieci podkreślał niedawno prezes Pfizera Albert Bourla. „Zauważamy pilną potrzebę dopuszczenia naszej szczepionki do stosowania w młodszych populacjach. Zachęcają nas do tego dane z badań klinicznych na nastolatkach w wieku od 12 do 15 lat” – mówił Bourla w komunikacie dotyczącym wyników badań.

Czytaj także: Pandemia trwa, Pfizer liczy zyski. I ma “powody do dumy”

Do kwestii szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce odniósł się dziś prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, który opierając się na wynikach badań z kilku krajów, także uznał, że szczepionka Pfizera jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci.

– Badania były prowadzone w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, a niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mają łagodniejszy przebieg niż u dorosłych – mówił cytowany przez PAP dr Cessak. Prezes przekonuje także, że “szczepionka (Pfizera – przypis red.) jest skuteczna także na nowe mutacje koronawirusa.

Cessak poinformował jednocześnie, że szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce nie są aktualnie priorytetem. “Dopiero jak zaszczepimy osoby dorosłe, będą podejmowane kolejne decyzje” – oświadczył dla Polskiej Agencji Prasowej. Doktor podkreślił także, że szczepienia dzieci w Polsce uzależnione są przede wszystkim od dopuszczenia przez EMA szczepionki dla tej grupy wiekowej. To może zaś nastąpić w czerwcu tego roku. Badania nad preparatem Pfizera już w EMA ruszyły.

 

Czytaj także
Total
2
Reakcji