zyski pfizera 2021

Pandemia trwa, Pfizer liczy zyski. Prezes dumny z wyników

Pandemia koronawirusa wciąż zbiera śmiertelne żniwa. Mimo że w naszym regionie nowych zakażeń SARS-CoV-2 jest coraz mniej, Indie uginają się pod silną falą epidemii. Liczba zakażeń i zgonów stale bowiem rożnie. Tymczasem największy producent szczepionek przeciw Covid-19 właśnie przedstawił prognozy zysków. I jest z nich niezwykle dumny.

W zakończeniu pandemii pomóc mają szczepienia. Od tempa szczepień powrót do normalności deklarują zarówno władze naszego kraju, jak i pozostałych państw członkowskich, a także innych regionów całego świata. Jedną z najpopularniejszych szczepionek przeciw Covid-19 jest preparat Pfizer-BioNTech. Szczepienia dla obywateli są darmowe, jednak koszt szczepionek ponoszą rządy. Średnia cena preparatu Pfizer-BioNTech w Stanach Zjednoczonych wynosi 39 dolarów, kraje unijne płacą z nią o 9 dol. mniej. A, że szczepić należy “masowo”, zyski gigantów farmaceutycznych rosną z miesiąca na miesiąc.

Roczny zysk Pfizera na szczepionce przeciw Covid-19 może wynieść 26 mld dolarów

Jak donosi dzisiejszy “The Guardian” tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku zysk Pfizera ze sprzedaży opracowanego wspólnie z niemieckim koncernem BioNTech preparatu (BNT162b2) wyniósł już 3,5 mld dolarów. Przychody firmy wyniosły zaś 14,5 mld dol.

Pfizer szacuje, że do końca 2021 roku zysk ze sprzedaży szczepionki może wynieść około 26 mld, choć  – jak zaznacza Pfizer – kwota ta jest jeszcze niedoszacowana. Opiera się bowiem wyłącznie na zakontraktowanych do końca kwietnia dostawach szczepionek. Oznacza to, że realny zysk Pfizera w 2021 r. może być nawet dwukrotnie większy.

Amerykański koncern przekazał także, że aktualnie zawarte umowy dotyczą łącznie 1,6 mld dawek szczepionki na całym świecie. Głównymi odbiorcami preparatu są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Izrael oraz kraje unijne. Jak zapowiedziała niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen do końca 2023 roku Unia zamierza zakupić około 1,8 mld dawek szczepionki Pfizera. To oznacza, że do Pfizera popłynie dodatkowo około 54 mld dolarów tylko z krajów unijnych.

Prezes Pfizera nie kryje dumy

Z wyników finansowych koncernu cieszy się prezes Pfizera Albert Bourla, który cytowany przez “The Guardian” oświadczył, że przychody operacyjne w pierwszym kwartale br. wrosły o 8 proc., a dzięki dystrybucji szczepionek firma osiąga “dobre wyniki finansowe”.

– Jestem niezwykle dumny ze sposobu, w jaki rozpoczęliśmy rok 2021, osiągając dobre wyniki finansowe w pierwszym kwartale. Nawet pomijając wzrost zapewniany przez BNT162b2 (szczepionka Pfizera), nasze przychody wzrosły o 8 proc. – powiedział szef nowojorskiego koncernu.

Source: The Guardian

Czytaj także
Total
2
Reakcji