zmiany od 4 maja

Otwarte centra handlowe, szkoły, obiekty kultury. Ruszył drugi etap odmrażania gospodarki

W zeszłym tygodniu rząd podjął decyzję dotyczącą luzowania obostrzeń na terenie całego kraju. Od dziś otwarte zostają m.in. wszystkie sklepy w centrach handlowych, obiekty kultury, a także szkoły dla klas I-III.

Podczas konferencji prasowej 28 kwietnia szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że luzowanie obostrzeń zostanie podzielone na etapy. Dzięki temu rządzący mają mieć pewność, że podjęte decyzje nie pogorszą sytuacji związanej z ustępującą trzecią falą.

Pierwszy etap luzowania obostrzeń rozpoczął się już 1 maja i objął salony urody. Od soboty na terenie całego kraju wszystkie salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą być otwarte, jednak muszą funkcjonować w reżimie sanitarnym.

Także od soboty rządzący dopuścili możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu w grupach do 50 osób. W obiektach krytych zaś i na basenach przebywać mogą “zorganizowane grupy” dzieci i młodzieży – max. 50 proc. obłożenia obiektu.

Luzowanie obostrzeń. Zmiany od 4 maja

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na pierwszy ogień poszła nauka stacjonarna klas I-III. Do ostatniego dnia kwietnia odbywała się ona w modelu hybrydowym. Od 4 maja wszystkie dzieci z trzech pierwszych klas szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej.

Kolejną zmianą od dziś jest otwarcie wszystkich sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych. Muszą one funkcjonować w reżimie sanitarnym. Ilość osób przebywających w sklepie została ograniczona do jednej na każde 15 metrów kwadratowych. Lokale gastronomiczne w galeriach mogą serwować dania wyłącznie na wynos.

Od 4 maja otwarte zostały także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Te mocą rozporządzenia były bowiem zamknięte przez cały kwiecień. W sklepach tego typu także wprowadzone zostały ograniczenia dotyczące ilości osób (1 osoba na 15 mkw).

Ten etap luzowania obostrzeń dotyczy także obiektów kultury, a konkretnie muzeów i galerii sztuki. Muszą one funkcjonować w reżimie sanitarnym analogicznym do centrów handlowych czy sklepów meblowych i budowlanych.

Ostatnia zmiana dotyczy kościołów i obiektów kultu religijnego. Rządzący zdecydowali się na poluzowanie obostrzeń w zakresie ilości osób przebywających jednocześnie w świątyni. Limit ten wynosi 1 os. na każde 15 metrów kwadratowych.

Kolejne zmiany już od 8 maja

Następnym etapem odmrażania gospodarki, o którym poinformował Adam Niedzielski, będzie otwarcie hoteli i obiektów noclegowych. Od 8 maja będą one mogły przyjmować gości, jednak maksymalne obłożenie nie może przekraczać 50 proc. wszystkich wolnych miejsc. W dalszym ciągu zamknięte pozostaną jednak restauracje i strefy spa w hotelach. Na ich otwarcie będziemy musieli poczekać do 29 maja.

Wszystkie zapowiedziane etapy luzowania obostrzeń zaprezentowane zostały tutaj.

Czytaj także
Total
1
Reakcji