obowiązkowe szczepienia w wałbrzychu

Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu. Radni przegłosowali uchwałę

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? Tego chcą radni Wałbrzycha, którzy przegłosowali dziś uchwałę, zgodnie z którą każdy mieszkaniec miasta, jak i osoba pracująca na jego terenie miałaby obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia w Polsce przeciwko SARS-CoV-2 są i zawsze miały być dobrowolne. Zgodnie z najnowszym danymi, chęć zaszczepienia deklaruje jednak mniej więcej co drugi dorosły Polak. Jeden z prekursorów akcji masowych szczepień – Wałbrzych – zamierza to zmienić – przynajmniej lokalnie i najlepiej bez zgody mieszkańców.

Obowiązkowe szczepienia w Wałbrzychu

Podczas czwartkowej sesji radni Wałbrzycha przyjęli uchwałę, która nakładałby obowiązek szczepienia wszystkich osób dorosłych zamieszkujących Wałbrzych i pracujących na jego terenie.

O fakcie tym poinformował dziś na swoim profilu na FB prezydent miasta Roman Szełemej, który jest jednocześnie inicjatorem tego pomysłu.

– Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha stosunkiem głosów 22 (za) do 3 (przeciw) przyjęli Uchwałę w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 przez mieszkańców Miasta Wałbrzycha oraz inne osoby wykonujące pracę na terenie Miasta Wałbrzycha. Szczepienia to jedyna droga do pokonania pandemii.

Szełemej cytowany przez PAP dodał, że radni chcą “tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić”.

– Wszystkie dostępne szczepionki, które są przebadane i zaakceptowane, są bezpieczne i chronią przed śmiercią. W sytuacji, kiedy nie ma skutecznego lekarstwa, trudno powstrzymać się od refleksji, że wszyscy powinniśmy się zaszczepić – przekonywał Roman Szełemej.

Zniżki dla zaszczepionych i apel do ministra zdrowia

Prezydent Wałbrzycha poinformował jednocześnie, że uchwała nie ma na celu karania osób niezaszczepionych, a “przekonanie wałbrzyszan” do tego, że warto się zaszczepić, aby być zdrowym i nie stwarzać zagrożenia dla bliskich osób.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową Szełemej wskazał także, że miasto pracuje nad przepisami, które pozwolą na oferowanie zniżek w miejskich instytucjach dla osób zaszczepionych.

Czytaj także: Ruszają mobilne punkty szczepień

Prócz przegłosowania uchwały o obowiązkowych szczepieniach w Wałbrzychu, radni miasta wystosowali dziś także apel do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, aby wpisać COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkowym szczepieniem.

– Wszystkie dostępne dane ośrodków medycznych na całym świecie, w tym również w Polsce wskazują na to, że COVID-19 to nie jest incydentalna choroba, ona zostanie z nami na stałe. Można więc zadać sobie pytanie, dlaczego ta choroba jeszcze nie została na tej liście umieszczona – powiedział prezydent Wrocławia Roman Szełemej.

Prime News/PAP

Czytaj także
Total
0
Reakcji