dalsze luzowanie obostrzeń

Rząd rozważa możliwość organizacji imprez i otwarcie ogródków restauracyjnych

Lekkie luzowanie obostrzeń dotyczyć będzie, póki co wyłącznie branży beauty i tylko w 11 województwach. Co jednak np. z branżą eventową czy gastronomią? Czy restauratorzy będą mogli liczyć np. na otwarcie ogródków restauracyjnych. Czy rząd zezwoli na organizację komunii i innych imprez plenerowych? O tym dziś wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Wczoraj rządzący zdecydowali się na lekkie poluzowanie obostrzeń w 11 województwach. Od 26 kwietnia otwarte będą m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wrócą zaś do szkół w modelu hybrydowym. W pozostałych 5 województwach wszystkie obostrzenia zostały utrzymane.

Dalsze luzowanie obostrzeń w przyszłym tygodniu

Podczas dzisiejszej rozmowy w “Onet Rano” do kwestii dalszego odmrażania gospodarki odniosła się wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Zapytana o to kiedy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odmrażanie gospodarki, powiedziała, że kolejne decyzje zapadną w przyszłym tygodniu.

– Zdecydowaliśmy się na regionalizację […] Wczoraj głosiliśmy w znaczącej części województw powolne odmrażanie zarówno szkół jak i salonów beauty. W dalszej kolejności, w przyszłym tygodniu zgodnie z zapowiedzią ministra Niedzielskiego chcielibyśmy zaprezentować długoterminowy plan odmrażania na sam maj – oznajmiła Olga Semeniuk.

Zaznaczyła jednak, że ewentualne luzowanie dotyczyć będzie tych branż, które mogą funkcjonować na świeżym powietrzu. – Te gałęzie gospodarki, które uda nam się przenieść w znaczącej części na otwartą przestrzeń […] będziemy starali się otwierać – poinformowała wiceminister.

Komunie, wesela, imprezy plenerowe

Semeniuk dodała, że ma ewentualne plany rządu w kwestii luzowania obostrzeń na przyszły miesiąc mają “związek z licznymi imprezami, chrzcinami, komuniami, jak również weselami” – wymieniała.

Wiceszefowa resortu przekonywała, że ministerstwo chciałoby przygotować rozwiązania, które pozwolą na przeniesienie tych imprez na otwartą przestrzeń. Wskazała jednocześnie, że ewentualne luzowanie mogłoby dotyczyć także branży gastronomicznej, w kwestii otwarcia ogródków restauracyjnych czy branży eventowej, w aspekcie organizacji imprez na świeżym powietrzu.

O ewentualnej zgodzie rządu na poluzowanie obostrzeń w przypadku imprez na świeżym powietrzu Semeniuk mówiła jeszcze pod koniec marca. Jej zdaniem “branża eventowa i wesela to są te przedsięwzięcia, które można w jakimś zakresie przenieść na otwartą przestrzeń, tym samum zminimalizować ryzyko zarażeń”.

Wsparcie dla firm wciąż dostępne

Póki co jednak rządzący nie zdecydowali się na poluzowanie restrykcji w przypadku imprez plenerowych. W tym czasie firmy “mogą liczyć na wsparcie z przedłużonej na marzec i kwiecień tarczy branżowej“, co podkreśliła także dziś Olga Semeniuk.

Do dyspozycji trwających w lockdownie przedsiębiorców mają być m.in. zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników czy mikrodotacje 5000 zł. Przyjęte kilka dni temu rozporządzenie częściowo wejdzie w życie 26 kwietnia.

Więcej szczegółów o ewentualnym otwarciu ogródków restauracyjnych oraz możliwości organizacji imprez masowych mamy poznać pod koniec maja.

Więcej o tarczy branżowej przeczytasz na stronach Prime News Firma

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji