punkty szczepień drive thru

Ruszyły pierwsze w Polsce punkty szczepień drive-thru

Punkty szczepień drive-thru mają wspomóc stacjonarne lokalizacje w masowym zaszczepianiu społeczeństwa. Jak informuje Kancelaria Rady Ministrów, dziś ruszyły pierwsze z nich. W ciągu kilku następnych dni mają dojść kolejne – o czym informuje Michał Dworczyk. Kto może się w nich zaszczepić? Jak wygląda procedura zapisu na szczepienie?

O przygotowaniach do punktów szczepień typu drive-thru mówi się już od dawna. Docelowo na terenie całego kraju postać ma ich kilkaset. We wtorek na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiły się wytyczne dotyczące organizacji tego typu punktów. Dziś o otwarciu pierwszych z nich poinformowała właśnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na TT.

KPRM: Pierwsze punkty szczepień drive-thru już działają

– napisano na profilu kancelarii szefa rządu.

I faktycznie. Na zdjęciach zamieszczonych przez KPRM widzimy kolejki samochodów, pacjentkę, której podawana jest szczepionka oraz personel medyczny. Pierwszy w Polsce punkt drive-thru zlokalizowany jest w Mińsku Mazowieckim, o czym poinformował dziś podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk.

O uruchomieniu “punktów” w dniu dzisiejszym Dworczyk poinformował także za pośrednictwem Twittera: “Dzisiaj ruszają pierwsze punkty drive-thru. Kolejne punkty będą sukcesywnie uruchamiać szczepienia w tej formule, z czego bardzo się cieszymy”. Nie wskazano jednak lokalizacji pozostałych punktów, które dziś miały zostać uruchomione.

Dworczyk poinformował jednocześnie, że w ciągu najbliższych dni ruszyć ma także 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych – po jednym na każde województwo.

Jak wygląda szczepienie w punkcie drive-thru

Przede wszystkim do punktu szczepień drive-thru udać możemy się wyłącznie samochodem, lub innym pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego. Przed wyjazdem na szczepienie należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz “wstępnego wywiadu”. Do punktu szczepień udać należy się nie wcześniej niż na 10 minut przez planowaną godziną szczepienia. Po zaszczepieniu należy odczekać min. 20 minut przed odjazdem do domu.

W trakcie szczepienia pacjenci, jak i osoby towarzyszące muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania zwierząt w pojazdach.

Sama kwalifikacja do szczepienia, jak i szczepienie odbywa się w pojeździe, jednak w wyjątkowych pojazdach możliwe jest to także poza nim.

Czytaj także
Total
0
Reakcji