Czy będą szczepienia dzieci przeciw covid-19

Rząd nie wyklucza szczepienia dzieci. Preparat Pfizer skuteczny w 100 proc. u nastolatków

Szczepionka przeciw COVID-19 jest w 100 proc. skuteczna w przypadku dzieci w wieku 12-15 lat – oświadczył kilka dni temu koncern Pfizer w komunikacie. Do ewentualnych szczepień dzieci w Polsce odniósł się także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który oświadczył, że rząd nie wyklucza szczepienia tej grupy wiekowej.

Pfizer: Szczepionka jest w 100% skuteczna u nastolatków

W opublikowanym kika dni temu komunikacie Pfizer oświadczył, że na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych III fazy szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Pfizer “jest w 100% skuteczna w ochronie dzieci w wieku 12-15 lat przed infekcją”,

Badanie przeprowadzono na grupie 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat, z czego część z nich otrzymała placebo. Ci nastolatkowie, którzy przyjęli dawkę szczepionki Pfizer “wykazali silną odpowiedź przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych” – napisała firma w komunikacie.

W grupie, której podano placebo, doszło łącznie do 18 przypadków zakażenia COVID-19. W przypadku osób, którym podano szczepionkę, nie doszło do żadnego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – oświadczyła firma.

Prezes Pfizer Albert Bourla poinformował wtedy, że koncern chce starać się o zezwolenie FDA na szczepienie dzieci przed nowym rokiem szkolnym. „Zauważamy pilną potrzebę dopuszczenia naszej szczepionki do stosowania w młodszych populacjach. Zachęcają nas do tego dane z badań klinicznych na nastolatkach w wieku od 12 do 15 lat” – powiedział Bourla w komunikacie.

Na badania te powołał się także Grzegorz Cessak Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy będą szczepienia dzieci w Polsce?

Do ewentualnego szczepienia dzieci w Polsce odniósł się wczoraj pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapytany podczas konferencji prasowej o to czy Polska przystąpi do szczepień dzieci w wieku 12-15 lat poinformował, że jest to tematem rozmów w rządzie, jednak nie ma jeszcze żadnych konkretnych informacji.

Dzisiaj (13.04) odbędzie się Rada Medyczna z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Być może już dzisiaj stanie się to jednym z tematów – oświadczył Dworczyk.

Dodał jednocześnie, że na razie trzeba zakończyć szczepienia osób powyżej 18. roku życia. – Tak jak zapowiadaliśmy, do końca sierpnia chcemy zakończyć szczepienia zaplanowane w Narodowym Programie Szczepień, czyli blisko 31 mln osób powyżej 18 roku życia – podsumował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Czytaj także
Total
0
Reakcji