astrazeneca skuteczność

Skuteczność szczepionki AstraZeneca niższa niż zakładano

Szczepionka AstraZeneca skuteczność niższa niż zakładano. Firma sama skorygowała wcześniejsze dane, o czym poinformowano właśnie opinię publiczną. 

Zgodnie z najnowszymi danymi szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca ma niższą skuteczność, niż wcześniej podawano. Wynosi ona aktualnie 76 proc., co daje wynik gorszy o 3 proc. względem poprzednich informacji.

Szczepionka AstraZeneca skuteczność niższa niż informowano

Jeszcze w poniedziałek 22 marca firma AstraZeneca informowała, że jej szczepionka przeciw COVID-19 ma skuteczność na poziomie 79 proc. Badanie, na które powoływała się wtedy firma, wykonane było jednak w połowie lutego na 141 infekcjach.

Najnowsze badanie przeprowadzone na ponad 32 tys. osób z USA, Chile i Peru i 190 infekcjach obniżyło skuteczność szczepionki AstraZeneca do 76 proc. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Reuters odpowiednik naszego resortu zdrowia “publicznie zganił” firmę za niewykorzystanie najnowszych informacji w poniedziałkowym komunikacie firmy.

Szczepionka AstraZeneca skuteczność wciąż wysoka

Mimo że skuteczność szczepionki AstraZeneca spadła, to firma wciąż podtrzymuje, że jest ona wysoka u osób dorosłych i wyniki są zgodne z założeniami firmy.

– Główna analiza jest zgodna z naszą wcześniej wydaną analizą okresową i potwierdza, że nasza szczepionka przeciwko COVID-19 jest wysoce skuteczna u dorosłych – powiedział wiceprezes ds. badań i rozwoju BioPharmaceuticals R&D w firmie AstraZeneca, neurolog Mene Pangalos.

Pracodawca wysyła Cię na szczepienie przeciw COVID-19? Sprawdź, czy nie łamie prawa

W dzisiejszym komunikacie firma podkreśliła, że opracowana przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego szczepionka przeciw COVID-19 w 100 proc. zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Dodano także, że skuteczność AstraZeneca w przypadku osób w wieku 65+ wynosi 85 proc.

W kwestii skuteczności szczepionki AstraZeneca wypowiedział się także prof. Paul Griffin z Uniwersytetu Queensland. – Wygląda na to, że jest to bardzo skuteczna szczepionka, bez obaw o bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że to powinno teraz dać ludziom pewność, że szczepionka ta jest właściwa do dalszego stosowania – powiedział cytowany przez agencję Reuters.

Skuteczność AstraZeneca o blisko 20 proc. niższa niż innych szczepionek.

Mimo wysokiej skuteczności, którą podkreśla firma, szczepionka AstraZeneca charakteryzuje się wynikami znacznie gorszymi od tych wyprodukowanych przez Modernę czy Pfizer/BioNTech. Skuteczność szczepionek konkurencyjnych firm wynosić ma bowiem około 95 proc.

W Polsce szczepionkę AstraZeneca przyjął ostatnio publicznie szef resortu finansów Tadeusz Kościński. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał zaś w wystąpieniu z początku tygodnia, że szczepionka AstraZeneca jest w pełni bezpieczna.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji