drugi przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa

Drugi przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce. Zakażona nauczycielka

Brytyjska odmiana koronawirusa. Zakażona nauczycielka z Wrocławia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o potwierdzeniu drugiego przypadku brytyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę 27 stycznia o potwierdzeniu drugiego przypadku brytyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce. Zakażona jest nią nauczycielka z Wrocławia.

Brytyjska odmiana koronawirusa. Drugi przypadek w Polsce

Brytyjską odmianę koronawirusa potwierdzono u nauczycielki z Wrocławia. Zakażenie zdiagnozowano podczas masowych testów przeprowadzanych wśród nauczycieli klas 1-3, które kilka dni temu wróciły do szkół.

Jak informuje minister Adam Niedzielski, nauczycielka nie miała kontaktu z pierwszą zakażoną nowym wariantem osobą. Nie podróżowała także za granicę.

Pierwszy przypadek brytyjskiej odmiany koronawirusa – B.1.1.7 – w Polsce zdiagnozowano 21 stycznia u pacjenta z Małopolski, o czym informowało prywatne laboratorium genXone.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w ciągu kilku dni ruszą ogólnopolskie badania, które mają określić skalę obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce oraz ewentualne “konsekwencjie zdrowotne”.

Brytyjska odmiana koronawirusa bardziej śmiertelna i łatwiej się rozprzestrzenia

Jeszcze w połowie stycznia zarówno władze w Wielkiej Brytanii, jak i medycy informowali, że nowa odmiana koronawirusa znacznie łatwiej się rozprzestrzenia, ale jest jednocześnie mniej śmiertelna. Kilka dni temu jednak Boris Johnson poinformował, że wariant B.1.1.7 jest jednak bardziej śmiertelny, niż wcześniej uważano.

– Zostaliśmy poinformowani, że oprócz szybszego rozprzestrzeniania się [wirusa – przypis red.] istnieją pewne dowody na to, że nowy wariant może być związany z wyższym stopniem śmiertelności – mówił Johnson podczas konferencji prasowej.

O wyższej śmiertelności brytyjskiej odmiany koronawirusa mówił także minister zdrowia Matt Hancock, który uznał, że wyniki badań rzeczywiście wskazują na wyższą śmiertelność, nie wiadomo jednak, o ile nowa odmiana (wariant B.1.1.7) jest bardziej śmiertelna. Dodał jednocześnie, że „nowy wariant” na pewno znacznie łatwiej się rozprzestrzenia.

Od poniedziałku na terenie całego kraju trwa masowe szczepienie seniorów. Tylko w ciągu ostatniej doby przeprowadzono blisko 119 tys. szczepień. Szef KPRM napisał wczoraj, ze “szczepionek wystarczy dla każdego”, a minister zdrowia dodał, że “jesteśmy w pełni zabezpieczeni” pod względem dostępu do szczepionek.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji