narodowa kwarantanna zasady

Rozpoczęła się narodowa kwarantanna. Jakie zasady? Co wolno, a czego nie?

Rozpoczęła się narodowa kwarantanna, czyli kolejny lockdown, który ma chronić Polaków przed trzecią falą pandemii COVID-19. Co wolno, a czego nie wolno w okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.  “Narodowa kwarantanna” – zasady poniżej.

Narodowa kwarantanna, która w ocenie rządzących nią nie jest, właśnie wchodzi w życie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. To opublikowane zostało 21 grudnia, a jego zapisy stosowane są właśnie od dziś (28 grudnia 2020 r.).

Narodowa kwarantanna zasady

Poniżej zestawienie najistotniejszych z punktu widzenia zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców obostrzeń, które właśnie weszły w życie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.

Lockdown galerii. Zamknięte sklepy, lokale i wyspy handlowe

W dniach 28 grudnia-17 stycznia, zamknięta będzie większość sklepów w galeriach handlowych, o powierzchni większej niż 2000 mkw. Rządzący zdecydowali się jednak na wprowadzenie pewnych wyjątków. Tak więc od 28 grudnia do 17 stycznia otwarte w centrach handlowych będą  jedynie: sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, drogerie, sklepy zoologiczne, sklepy budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi oraz usługami telekomunikacyjnymi.

Narodowa kwarantanna – czytaj więcej.

Zamknięte będą także lokale usługowe prócz tych, których główny profil działalności dotyczy usług związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z), optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Do 17 stycznia zamknięte mają być także wszystkie wyspy handlowe zlokalizowane na terenie galerii o pow. przekraczającej 2000 metrów. Więcej o tym, które sklepy i lokale handlowe są w tych dniach otwarte, przeczytasz w tym artykule.

Narodowa kwarantanna. Zamknięte hotele, gastronomia, stoki narciarskie

Mocą tego samego rozporządzenia rządzący zdecydowali się na całkowite zamknięcie hoteli na gości turystycznych oraz biznesowych. W dniach 28 grudnia-17 stycznia zakwaterować się w hotelu będą mogli wyłącznie medycy, piloci i załogi “statków powietrznych”, kierowców wykonujących transport drogowy, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariusze służb państwowych, sportowcy kadry narodowej oraz ich trenerzy, a także dyplomaci. Z pokoju hotelowego będą mogli skorzystać także pełnomocnicy procesowi, obrońcy, strony postępowania sądowego oraz świadkowie i tłumacze przysięgli. Rządzący dopuścili także możliwość działania tzw. hoteli robotniczych i hoteli dla pracowników sezonowych.

W gastronomii niewiele się zmienia, ponieważ ta od tygodni już działać może wyłącznie na wynos.

Stoki narciarskie mocą rozporządzenia także zostały całkowicie zamknięte w okresie 28 grudnia – 17 stycznia.

Rozrywka i sport

Zgodnie z wchodzącym dziś w życie rozporządzeniem zabroniona jest także działalność siłowni, dyskotek, klubów fitness, basenów, SPA, aquaparków, a także wszelkiej działalności związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z)

Czytaj także: W 2021 roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast

Powyższy zakaz nie będzie jednak dotyczył basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Do 17 stycznia obowiązywać będzie także zakaz organizacji wydarzeń sportowych i współzawodnictwa.

Narodowa kwarantanna. Salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu

Więcej uwagi branży beauty w dobie narodowej kwarantanny poświęciliśmy w tym wpisie.

„Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców […] oraz przez inne podmioty działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z) oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z) jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun, przy czym:

  1. w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi;
  2. stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stanowiska obsługi albo której górna krawędź kończy się co najmniej 2 m od powierzchni podłogi

Od 28 grudnia obowiązkowa kwarantanna po przekroczeniu granicy

Od dziś (28 grudnia 2020 r.) do 17 stycznia 2021 r. wstrzymano pasażerski ruch kolejowy wykonywany z przekroczeniem granic kraju. Prócz tego, rządzący mocą rozporządzenia postanowili narzucić na wszystkich przekraczających granicę 10-dniową, obowiązkową kwarantannę.

“Do dnia 17 stycznia 2021 r. obowiązek odbycia kwarantanny […] dotyczy także osób
przekraczających tę granicę: statkiem powietrznym, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym:

  • będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu,
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
  • służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego, lub międzynarodowego transportu kombinowanego,
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym
  • międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra (nie) godzina policyjna

Najbardziej kontrowersyjnym zakazem, który znalazł się w rządowym rozporządzeniu, jest zakaz przemieszania się w godzinach 19:00-6:00.

„Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

  1. wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej;
  2. zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.”

To, co wielu Polaków okrzyknęło godziną policyjną, w ocenie Mateusza Morawieckiego nią jednak nie jest. Więcej o zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową i godzinie policyjnej, której jednak rządzący nie wprowadzili, przeczytasz tutaj.

Z pełną treścią rozporządzenia Rady Ministrów zapoznać można się tutaj.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji