Szczepionka COVID-19 a alergia

MHRA ostrzega: Szczepionka na COVID-19 może wywoływać alergię

MHRA: Szczepionka na COVID-19 może wywoływać alergię. Jak donoszą zagraniczne media nowa szczepionka przeciw COVID-19 może wywoływać reakcje alergiczne. Brytyjscy regulatorzy ostrzegają, aby osoby, u których wcześniej występowały silne reakcje alergiczne po szczepieniach, nie przyjmowały szczepionki Pfizer i BioNTech.

Szczepionka COVID-19 a alergia. MHRA ostrzega

Szczepionka na COVID-19 firmy Pfizer i BioNTech może wywoływać alergię – ostrzega MHRA, która niedawno dopuściła ją do obrotu. Ostrzeżenie wydano po tym, jak dwóch pracowników służby zdrowia przyjęło szczepionkę, a następni doświadczyli reakcji alergicznych. Zgodnie z przekazanymi przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) informacjami, ostrzeżenie kierowane jest do osób, które wcześniej miały podobne reakcje na leki, żywność, czy szczepionki.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, pracownicy służby zdrowia, u których stwierdzono reakcje alergiczne, poddali się leczeniu i czują się dobrze. Obie z nich miewały wcześniej reakcje alergiczne. Lekarze podejrzewają, że wystąpiła u nich łagodniejsza – anafilaktoidalna – reakcja, a nie anafilaksja. Ta wiąże się zwykle z wysypką na skórze, dusznościami, a niekiedy także ze spadkiem ciśnienia krwi. Jak podkreślono, takie przypadki są rzadko spotykane, jednak potrafią mieć miejsce w przypadku różnych szczepionek.

Reakcji alergicznych nie zanotowano podczas badań klinicznych przeprowadzonych na ponad 20 tys. osób, które otrzymały szczepienie. Do badań tych nie dopuszczono jednak osób, które miewały w przeszłości reakcje alergiczne na szczepienia lub leki.

Masowe szczepienie w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się we wtorek. Kraj jest pierwszym na świecie, który dopuścił szczepionkę Pfizera i BioNTech.

Czytaj także
Total
0
Reakcji