nowe obostrzenia dla gastronomii

“Mały lockdown” dla gastronomii i wesel. Minister zdrowia zapowiedział nowe obostrzenia

Na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych, ale także strefie zielonej. Ucierpi przede wszystkim gastronomia i branża weselna.

W związku ze stale rosnącą ilością zachorowań na COVID-19 Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dziś wprowadzenie “nowych rozwiązań”, mających na celu walkę z pandemią koronawirusa.

– Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali politykę regionalnych obostrzeń. W zależności od skali zachorowania, w zależności od liczby zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. Będziemy wprowadzali nowe rozwiązania – powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Zmiany obejmą przede wszystkim obowiązku zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu i całej przestrzeni publicznej. Oznacza to, że już niedługo we wszystkich powiatach żółtych i czerwonych zostanie wprowadzony na równi obowiązek noszenia maseczek. Do tej pory nakaz ten dotyczył wyłącznie stref czerwonych. Przypomnijmy, że aktualnie strefą żółtą objętych jest 19 powiatów. Czerwoną zaś “tylko” jeden.

Od soboty w Polsce obowiązuje nowa mapa koronawirusa.

nowe obostrzenia dla gastronomii

Mniej ludzi na weselach i imprezach

Zapowiadane przez ministra zdrowia restrykcje dotyczyć będą także ilości osób, które mogą przebywać na imprezach np. weselach. Zgodnie z przygotowywanym rozporządzeniem zmniejszona zostanie maksymalna ilość osób, które mogą brać w nim udział. W strefach zielonych będzie to 100 osób (aktualnie 150), w strefach żółtych 75 (obecnie 100), a w strefach czerwonych limit ten pozostanie niezmienny (50 osób).

Nowe obostrzenia dla gastronomii

Niedzielski poinformował, także o wprowadzeniu nowych obostrzeń dla gastronomii.

– Chcemy wprowadzić rozwiązanie, dotyczące ograniczenia działalności punktów gastronomicznych, restauracji, barów i pubów. Chcemy ograniczyć je […] w strefie czerwonej do godziny 22 – powiedział minister zdrowia.

Zdaniem szefa resortu nowe obostrzenia dla gastronomii wprowadzone zostaną z uwagi na to, że w okresie jesienno-zimowym zamykane są ogródki przy lokalach, które pozwalały na zachowanie większego dystansu społecznego, zaś przeniesienie imprezy do zamkniętego pomieszczenia może zwiększyć liczbę zakażeń.

Zapowiadane zmiany zostaną wprowadzone stosownym rozporządzeniem jeszcze w tym tygodniu.

Rekordy zakażeń

Od kilku dni Ministerstwo Zdrowia informuje o coraz większych przyrostach zachorowań na COVID-19. Piątkowe dane wskazały na rekordowy skok zachorowań. W ciągu doby przybyło ponad półtora tysiąca chorych. Tylko dziś (29 września) było ich ponad 1300. Zwiększa się także ilość zajętych respiratorów i łóżek szpitalnych.

Wtorkowe dane Ministerstwa Zdrowia dot. koronawirusa

Czytaj także: Rośnie liczba zachorowań. Czy będzie kolejny lockdown?

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji