Ulga sponsoringowa to nowa ulga w Polskim Ładzie, która dedykowana jest przedsiębiorcom angażującym się w działalność społecznie pożyteczną. Czym jest ulga sponsoringowa, jakie niesie profity i jakie są warunki jej otrzymania?
Ulga sponsoringowa co to jest?
Ulga sponsoringowa (CSR – Corporate Social Responsibility, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu) to rozwiązanie, które przyniesie korzyści podmiotom działającym w sferze kultury, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego, ale także przedsiębiorcom wspierającym, dzięki możliwości wliczenia kosztów. Dzięki temu wspieranie działalności w wyżej wymienionych obszarach stanie się bardziej atrakcyjne. Przedsiębiorcy, celebryci oraz artyści mają być dzięki uldze bardziej zainteresowani współpracą np. z instytucjami kultury, klubami sportowymi oraz uczelniami wyższymi, co pozwoli tym podmiotom uzyskać dodatkowe środki na prowadzoną działalność kulturalną, sportową oraz naukową – informuje Ministerstwo Finansów.
Ulga sponsoringowa w praktyce
Ulga sponsoringowa dotyczy zarówno sponsorów zagranicznych, jak i polskich przedsiębiorców. W praktyce, wyglądać to będzie następująco: jeśli sponsor zainwestuje 1 mln zł na cel ważny społecznie, może wliczyć w koszty 1,5 mln zł. Nie ma tutaj dolnych ani górnych limitów, a ulga dotyczy zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek. Rozwiązanie Polskiego Ładu ma być korzystne dla obu stron – wspierane placówki zyskają dodatkowe środki na rozwój działalności, a przedsiębiorcy będą bardziej zaangażowani we wspieranie lokalnych inicjatyw.
Dzięki uldze sponsoringowej przedsiębiorcy zyskają możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem
dochodowym (PIT i CIT) 50% kosztów poniesionych na wskazane obszary działalności. Podatnik, oprócz zaliczenia poniesionych
kosztów w 100 proc. do kosztów uzyskania przychodu, uzyskuje prawo do dodatkowej preferencji w podatku dochodowym przez
odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. poniesionych kosztów. Łącznie w podatku dochodowym przedsiębiorca rozlicza więc
150 proc. poniesionego kosztu. – informuje Ministerstwo Finansów.
Kogo i w jaki sposób mogą wspierać przedsiębiorcy?
W jaki sposób sponsorzy mogą wspierać wybrane inicjatywy?
- Ulga na działalność sportową – odliczeniu podlegają koszty, które zostały przekazane na wspieranie klubu sportowego, sfinansowanie stypendium sportowego, imprezy sportowej, która nie jest imprezową masową.
- Ulga na działalność kulturalną – ulga dotyczy finansowania działań instytucji kultury wpisanych do rejestru, a także wspierania działalności kulturalnej uczelni artystycznych i publicznych szkół artystycznych.
- Ulga na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę – w ramach tej ulgi odliczeniu poddane są koszty przeznaczone na: stypendia dla studenta za wysokie wyniki w nauce, stypendia naukowe dla doktorantów, koszty opłat związanych z kształceniem zatrudnionego pracownika na studiach podyplomowych oraz innych formach kształcenia, koszty wynagrodzeń studentów na praktykach w zakładach pracy.
Ulga będzie odliczana w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. Ministerstwo Finansów podkreśla – odliczeniu podlegają te koszty, które nie zostały sponsorowi zwrócone w jakikolwiek sposób. Ponadto suma odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym:
- z pozarolniczej działalności gospodarczej – PIT;
- z przychodów z innych niż przychody z zysków kapitałowych – CIT.