hulajnoga elektryczna przepisy od 20 maja

Hulajnogi elektryczne. Zmiany przepisów. Niezbędne prawo jazdy lub karta rowerowa

Od 20 maja zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Zmiany obejmują zarówno prędkość, jak i to, gdzie możemy przemieszczać się na hulajnodze. Regulacje dotyczą również wieku osoby kierującej hulajnogą elektryczną.

Już od czwartku, 20 maja, wchodzą w życie przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Warto się z nimi zapoznać, bo regulują to, gdzie możemy się na nich przemieszczać.

Hulajnoga elektryczna – przepisy od 20 maja 2021. Jaka prędkość maksymalna?

Obowiązujące od czwartku przepisy regulujące jazdę hulajnogą elektryczną określają przede wszystkim prędkość oraz rodzaj drogi, po której możemy jeździć. Zgodnie z regulacją hulajnogą elektryczną przemieszczać będzie się można wyłącznie z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Od 20 maja 2021 r. hulajnogą elektryczną jeździć można wyłącznie po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów. Jeśli takowe nie występują, jazda hulajnogą elektryczną możliwa jest jedynie po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony do 30 km/h. Na nich jednak także obowiązywać będzie prędkość maksymalna wynosząca 20 km/h.

W drodze wyjątku hulajnogą elektryczną przemieszczać można się także po chodniku lub drodze dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. W praktyce oznacza to, że jazda hulajnogą elektryczną po chodniku możliwa jest w większości obszarów – ważne, aby chodnik był położony wzdłuż jezdni.

Jazda hulajnogą elektryczną po chodniku możliwa jest wyłącznie z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego i tylko wtedy, gdy chodnik jest położony wzdłuż jezdni, na której ruch przekracza 30 km/h. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Hulajnoga elektryczna a nieletni. Obowiązkowa karta rowerowa lub prawo jazdy

Wchodząca w życie regulacja dotyczy także wieku osoby, która przemieszcza się hulajnogą elektryczną. Zgodnie z zapisami aktu prawnego hulajnogą elektryczną dzieci poniżej 10 roku życia przemieszczać mogą się wyłącznie w strefie miejsca zamieszkania.

Dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat do kierowania hulajnogą elektryczną muszą posiadać zaś kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnego z tych dokumentów.

Wchodząca w życie regulacja zakłada także kary za łamanie przepisów dotyczących jazdy hulajnogą elektryczną. Najwyższy mandat otrzyma osoba, która kierowała hulajnogą elektryczną na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny w stanie po spożyciu alkoholu, lub innego środka odurzającego.

Pamiętajmy także, że samorządy mogą dowolnie kształtować zapisy dotyczące zakazów przemieszczania się hulajnogą elektryczną. W Warszawie zakaz ten obejmuje m.in. na Starym Mieście.

Czytaj także
Total
0
Reakcji