zmiany w obostrzeniach maj 2021

Zmiany w obostrzeniach. Rząd przyśpiesza otwarcie kin, teatrów, basenów, siłowni i restauracji

Przyśpieszamy odmrażanie gospodarki – poinformował dziś podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia, premier Mateusz Morawiecki. 21 maja w reżimie sanitarnym otwarte zostaną obiekty kulturalne takie jak kina i teatry. 28 maja otwarte zostaną siłownie, baseny i kluby fitness.

Pierwotny plan luzowania obostrzeń zakładał kilka etapów odmrażania gospodarki. Od pierwszego dnia bieżącego miesiąca działalność wznowiły salony fryzjerskie. Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe. W tym samym dniu do szkół wróciły dzieci z klas I-III.

Od 8 maja rząd zezwolił na otwarcie hoteli, w których maksymalne obłożenie może wynieść 50 proc. W połowie miesiąca, czyli 15 maja do szkół wrócą klasy 4-8 szkół podstawowych. Wróci także stacjonarna nauka w szkołach średnich. Póki co, w modelu hybrydowym. Kolejny etap luzowania obostrzeń zaplanowany był na 29 maja. Dziś poinformowano jednak o zmianach – kosmetycznych.

Zmiany w obostrzeniach maj 2021 r. Rząd przyśpiesza odmrażanie gospodarki

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kolejny etap odmrażania gospodarki zaplanowany na 29 maja ulegnie zmianie.

Wcześniej otwarte mają zostać m.in. obiekty kultury takie jak kina i teatry. Będą one mogły wznowić działalność już 21 maja. Obowiązkowo w reżimie sanitarnym, który przedstawiony został pod koniec kwietnia. Oznacza to, że w tego typu obiektach maksymalne obłożenie wynieść będzie mogło 50 proc. wolnych miejsc.

Rządzący zdecydowali się także “szybsze” otwarcie siłowni i klubów fitness. Tutaj możemy mówić raczej o “kosmetycznych” zmianach niż realnym przyśpieszeniu. Obiekty sportowe takie jak baseny, siłownie czy kluby fitness będą mogły wznowić działalność 28 maja br.

Nie przegap: Nowy film o pandemii. Za kamerą twórcy komedii 21 Jump Street

Po konferencji ministrowi zdrowia zadano pytanie, czy zmiany w obostrzeniach obejmą również restauracje, na co Niedzielski stwierdził, że gastronomia także zostanie otwarta jeden dzień przed planowanym wcześniej terminem. Oznacza to, że restauratorzy będą mogli otworzyć swoje lokale od 28 maja br.

Decyzje te związane są z polepszeniem sytuacji pandemicznej w kraju. – Wychodzimy z trzeciej fali pandemii. Liczba zachowań systematycznie maleje – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czytaj także: Ćwicz szybko. Rząd otwiera siłownie, ale tylko na tydzień

Czytaj także
Total
0
Reakcji