regionalizacja obostrzeń

Lockdown regionalny? Resort zdrowia rozważa zmiany w obostrzeniach

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza regionalizacji obostrzeń. Szczegóły możemy poznać jeszcze w tym tygodniu. Wszystko jednak zależy od ilości zakażeń oraz sytuacji służby zdrowia.

Na dzisiejszym briefingu prasowym do kwestii luzowania obostrzeń odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andruszkiewicz, który oznajmił, że resort podległy Adamowi Niedzielskiemu bierze pod uwagę zmiany w obostrzeniach.

Regionalizacja obostrzeń? Szczegóły w tym tygodniu

Andruszkiewicz zapytany, czy możemy liczyć na luzowanie restrykcji w tych województwach, w których ilość zakażeń jest najmniejsza, oświadczył, że resort zdrowia przymierza się do takiego rozwiązania.

– Rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń – poinformował rzecznik. Podkreślił jednak, że pod uwagę będą brane zarówno obłożenie łóżek i respiratorów w szpitalach, a także dzienne liczby zakażeń.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodał również, że po spotkaniu z wojewodami Adam Niedzielski przygotował już rekomendacje, które ma przedstawić w środę na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Czytaj także: Włochy luzują obostrzenia. Otwarte restauracje, kina, teatry

– Na pewno nie zdradzę zbyt wielu szczegółów, mówiąc, że rozważany jest ten wariant regionalny – zaznaczył Andruszkiewicz i dodał, że w przypadku regionalizacji obostrzeń brana będzie pod uwagę liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców i sytuacja w szpitalach dotycząca ilości zajętych łózek i respiratorów.

Na zakończenie rzecznik MZ przestrzegł, aby Polacy przestrzegali zasad bezpieczeństwa zwłaszcza podczas nadchodzącego weekendu majowego.

– Jeżeli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci czy o wakacjach dla nas wszystkich. To jest bardzo prosty, zero-jedynkowy wybór – oświadczył Andrusiewicz.

Lockdown regionalny bardzo możliwy

O regionalizacji obostrzeń mówił dziś także sam minister zdrowia. Na antenie “Radia ZET” Niedzielski uznał, że “pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym – ocenił szef resortu zdrowia.

Niedzielski podkreślił, że więcej informacji w sprawie ewentualnej regionalizacji obostrzeń zostanie zaprezentowana jeszcze w tym tygodniu.

Więcej: 10 filmów, które trzeba obejrzeć przed rozdaniem Oscarów

Total
0
Reakcji