poczta wycofuje znaczki

Poczta Polska wycofuje się ze znaczków. Od maja będą to … nalepki z kwotą i literą “R”

Z dniem 1 maja 2021 r. wycofane zostaną znaczki pocztowe na listach poleconych. Zastąpić je mają … nalepki z kwotą do zapłaty. Czy to koniec znaczków pocztowych?

Na ten ruch krajowy operator usług pocztowych zdecydował się już kilka miesięcy temu. Poczta Polska informowała bowiem już w styczniu, że już niebawem listy polecone krajowe i zagraniczne pozbawione będą znaczka pocztowego.

Poczta wycofuje znaczki na listach poleconych. W ich miejsce trafią nalepki z kwotą do zapłaty

Znaczki pocztowe na listach poleconych będą dostępne wyłącznie do końca kwietnia br. Od 1 maja bowiem w ich miejsce trafić mają specjalne nalepki z literką “R”. Znajdziemy tam także kwotę do zapłaty za wysyłkę listu.

– Rozwiązanie to przygotowano w celu uproszczenia zasad nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzowania formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, a także przyspieszenia procesu obsługi klientów w placówkach pocztowych – informuje Poczta Polska.

Zmiany dotyczyć mają wyłącznie listów poleconych (rejestrowanych), które odpowiadają za ponad 30 proc. całej korespondencji obsługiwanej przez krajowego operatora.

W przypadku klientów umownych rozwiązanie z nalepką “R” praktykowane jest w Poczcie Polskiej już od dawna, jednak dopiero teraz operator zdecydował się na wycofanie znaczków pocztowych z także dla klientów indywidualnych, niezwiązanych z PP umową.

Znaczki nie znikną całkowicie z Poczty Polskiej

Zgodnie z przekazanymi dziś informacjami znaczki pocztowe nie zostaną całkowicie wycofane z obiegu. Poczta Polska wciąż będzie je udostępniać jako opłatę za listy zwykłe (nierejestrowane).

“Dodatkowo Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać także walory kolekcjonerskie dla hobbystów. Spółka nie rezygnuje z okolicznościowych emisji filatelistycznych i nadal będzie je udostępniać odbiorcom, w tym kolekcjonerom” – czytamy w komunikacie.

Total
45
Reakcji