Czy będą kolejne obostrzenia

Rzecznik rządu o dodatkowych obostrzeniach i przedłużeniu lockdownu

Czy będą kolejne obostrzenia jeszcze przed świętami wielkanocnymi? Czy w planach jest przedłużenie lockdownu na okres poświąteczny? Czy będzie stan nadzwyczajny w Polsce? Głos w tej sprawie zabrał dziś rzecznik rządu Piotr Müller.

Podczas dzisiejszej rozmowy na antenie Polskiego Radia Piotr Müller apelował do Polaków o przestrzeganie aktualnych restrykcji. Stwierdził jednocześnie, że “jeżeli byśmy przestrzegali tych obostrzeń, które obowiązują aktualnie, w taki powszechny sposób, to zdecydowanie sytuacja byłaby lepsza” – mówił w środę Piotr Müller.

Czy będą kolejne obostrzenia? Czy lockdown zostanie przedłużony?

Aktualne obostrzenia obowiązują od 27 marca do 9 kwietnia włącznie. Najnowszym rozporządzeniem Rada Ministrów zakazała m.in. prowadzenia działalności fryzjerskiej i kosmetycznej, a także zamknęła wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

Nie wszystkie salony meblowe będą zamknięte po 27 marca

Decyzją rządu zamknięte zostały również przedszkola i żłobki, a w sklepach wprowadzono limity osób. Ten dotyczy także kościołów, jednak – jak pokazują krążące w mediach filmy i zdjęcia – jest spory problem z ich przestrzeganiem.

Rozporządzenie podtrzymało jednocześnie zakazy i nakazy wprowadzone poprzednimi aktami, co oznacza, że dalej nie mogą funkcjonować m.in. restauracje, kluby fitness i siłownie, branża hotelarska i noclegowa, a także sklepu w galeriach handlowych. Lista obowiązujących obostrzeń jest jednak dość długa.

Kolejne decyzje po świętach wielkanocnych

Podczas dzisiejszej rozmowy w Programie Trzecim Polskiego Radia Piotr Müller odniósł się także do planów rządu dotyczących przedłużenia obowiązujących obostrzeń, a także ewentualnego ich zaostrzenia w najbliższych dniach.

Jak uznał, aktualnie “nie ma intencji, by przed świętami ogłaszać jakieś dodatkowe obostrzenia”. Wskazał jednocześnie, że “decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia obecnie obowiązujących obostrzeń zapadnie w tygodniu po świętach.

Czy będzie stan nadzwyczajny w Polsce?

Odnosząc się do pytania w kwestii możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce, rzecznik stwierdził, że jest to mało prawdopodobne, jednak jak sam zawyżył, jest to wyłącznie jego opinia.

“Nie wydaje mi się, żeby było to możliwe” – powiedział Müller.

Przyznał, że aktualna sytuacja pandemiczna jest najtrudniejsza od początku pandemii COVID-19, ale rząd ma nadzieję, że podjęte do tej pory decyzje związane z obostrzeniami okażą się wystarczające.

“Oczywiście wiele z tych obostrzeń pozostanie z nami na jeszcze kolejne tygodnie, to bez wątpienia. To nie jest tak, że 9 kwietnia wszystkie obostrzenia zostaną zniesione. Natomiast miejmy nadzieję, że – powiedzmy od następnych dni po tym terminie – część z nich będzie mogła być chociaż zmniejszona” – podsumował rzecznik rządu.

Sprawdź także:

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji