czy urzędy są otwarte

Lockdown marzec 2021. Zanim udasz się do urzędu lepiej zadzwoń. Nie każdy jest otwarty

Lockdown w Polsce trwa już od soboty. Do 9 kwietnia zamkniętych będzie wiele obiektów i punktów handlowo-usługowych, ale nie tylko. Okazuje się, że także niektóre instytucje państwowe zamykają drzwi przed wirusem. Czy urzędy są otwarte?

Obowiązujące od soboty 20 marca obostrzenia związane z trzecią falą koronawirusa spowodowały, że wiele instytucji i firm jest zamkniętych. Nie działają m.in. ośrodki kultury, jak kina, teatry, muzea czy filharmonie. Mocą rozporządzenia Rady Ministrów zakazano także prowadzenia działalności hotelarskiej i noclegowej. Zamknięta jest także znakomita większość sklepów w centrach handlowych. Z pełną listą zapoznać możesz się tutaj.

Jak się jednak okazuje, nie tylko wymienione w rozporządzeniu podmioty będą w tym czasie zamknięte. Swoje drzwi zamykają także niektóre instytucje publiczne.

Lockdown marzec 2021. Czy urzędy są otwarte?

Z informacji, które napływają do nas od coraz większej liczby instytucji, a także samych Czytelników, wiele urzędów w Polsce zdecydowało się na przejście w tzw. tryb wewnętrzny, co oznacza, że udając się do danej instytucji możemy najzwyczajniej w świecie “pocałować klamkę”.

Jednym z nich jest Urząd Miasta w Krakowie, który w piątek 19 marca wydał komunikat o przejściu w tryb wewnętrzny – Od najbliższego poniedziałku, budynki Urzędu Miasta Krakowa będą dostępne wyłącznie dla osób umówionych na wizytę – napisani na profilu Urzędu na Twitterze.

Podobne komunikaty pojawiły się także na stronach urzędów w Częstochowie czy Wrocławia. Na stronie Urzędu w Szczecinie pojawił się nawet kalendarz, w którym można zarezerwować termin spotkania.

Czy urzędy są zamknięte odgórnie?

Tryb wewnętrzny, o którym mowa nie jest niczym więcej, jak ograniczeniem dostępności petentów do urzędu z ulicy. Aby załatwić jakąkolwiek sprawę, należy się wcześniej umówić. Ma to zmniejszyć ilość osób przebywających jednocześnie w urzędzie, a tym samym zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Sprawdź także: Czy fryzjerzy są otwarci w czasie lockdownu?

Decyzję o przejściu w tryb wewnętrzny podejmują włodarze miast. Nie jest to narzucone bowiem odgórnie przez rządzących. W związku z tym, aby nie tracić czasu na niepotrzebną podróż do urzędu, warto wcześniej zadzwonić i dopytać, czy jest otwarty w tym czasie.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji