FacePay Moskwa

Płatność twarzą za przejazd metrem? Moskwa wdraża FacePay

Moskiewskie metro testuje FacePay za przejazd pociągiem. Wystarczy posiadać konto w jednym z rosyjskich banków, podejść do kamery, a bramka w metrze otworzy się automatycznie. Automatycznie zostanie pobrana także opłata za przejazd.

Za dziennikiem The Moscow Times o sprawie pisze portal wbankowosci.pl. Moskwa w fazę testów weszła już w grudniu 2020 r., a do tej pory z rozwiązania skorzystało ponad 2 tys. osób.

FacePay w moskiewskim metrze. Płatność twarzą za przejazd metrem

Aby móc skorzystać z FacePay w moskiewskim metrze, pasażer musi wcześniej założyć konto w jednym z rosyjskich banków, który będzie przechowywał dane biometryczne klienta. Następnie po podejściu do jednej z licznych kamer zlokalizowanych przy bramkach, bądź kasach moskiewskiego metra system automatycznie rozpozna osobę, co pozwoli na pobranie opłaty za przejazd z rachunku w banku i tym samym otwarcie bramki.

Blisko 3-miesięczne testy udowodniły, że pandemia, a dokładnie konieczność noszenia maseczek nie jest przeszkodą do rozpoznawania twarzy. W płatności FacePay nie przeszkodzą także okulary przeciwsłoneczne czy czapka na głowie.

Wdrożenie Facepay w moskiewskim metrze ułatwią także wdrożone już jakiś czas temu systemy rozpoznawania twarzy i dziesiątki kamer, które władze Moskwy zainstalowały w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

W Polsce jedną z firm, która z sukcesem wdrożyła już biometrię, jest PayEye. Do zapłaty “wystarczy spojrzenie”. System bazuje na tęczówce oka. Aby skorzystać z tej możliwości, należy założyć bezpłatne konto, potwierdzić tożsamość i gotowe. Możemy płacić “okiem”.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji