godziny dla seniorów zniesione

Od 1 lutego ramię w ramię z seniorem w sklepie. Godziny dla seniorów zniesione

Godziny dla seniorów zniesione. Od pierwszego lutego zakupy zrobimy już wspólnie z mamą, babcią czy całą rodziną. Zwłaszcza że w końcu będzie gdzie. Rząd zdecydował się bowiem także na otwarcie galerii handlowych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że większość obostrzeń zostanie przedłużona do połowy lutego. Dalej zamknięte będą zatem hotele, restauracje, kluby i siłownie. Lockdown potrwać ma minimum do 14 lutego, jednak szef resortu zdrowia podkreślił, że wszystko zależy od tego, jak będzie kształtować się sytuacja pandemiczna w Polsce i Europie.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie – mówił Niedzielski. – Musimy bardzo poważnie powiedzieć o dwóch ryzykach, z których jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa – dodał.

Jednocześnie zdecydowano się na lekkie złagodzenie obowiązujących w kraju obostrzeń – przynajmniej w kwestii muzeów, galerii sztuki oraz galerii handlowych. Te otwarte będą od najbliższego poniedziałku.

Godziny dla seniorów zniesione

Na tym jednak nie koniec, ponieważ rząd postanowił wycofać się z dość dokuczliwego dla wielu osób zapisu o godzinach dla seniorów, podczas których do sklepów nie mogły wchodzić osoby poniżej 60 roku życia. Godziny dla seniorów zostały właśnie zdjęte, a od pierwszego lutego do sklepów będzie można wejść już przez cały dzień.

Przepis obowiązywał w Polsce od 15 października i od samego początku był dość kontrowersyjny.

Z jednej strony mówiono, że to pomysł dobry, ponieważ osoby starsze najciężej przechodzą ewentualne zakażenie COVID-19, z drugiej branża handlowa podkreślała, że jest on niezwykle kosztowny, a sklepy w tych godzinach ponoszą straty.

W opinii Roberta Rękasa, Prezesa Zarządu Lewiatan Holding S.A. godziny dla seniorów nie spełniały swojej roli. – Oczywiście zgadzamy się, że w szczególny sposób powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo osób starszych, ale specjalne godziny zakupów w pierwszej fali pandemii zupełnie się nie sprawdziły – mówił cytowany przez “Portal Spożywczy”.

– Co więcej to rozwiązanie nie jest korzystne dla żadnej ze stron, ani dla seniorów, ani dla pozostałej grupy naszych klientów czy też samych sklepów – przekonywał Rękas i dodawał, że “wiosną, kiedy funkcjonowało podobne rozwiązanie, można było wyraźnie zaobserwować, że w godzinach od 10 do 12 zakupów dokonywało niewielu klientów, a sklepy były niemal puste”.

Podobne stanowisko miała Polska Izba Handlu, która wielokrotnie apelowała do rządu o rezygnację z wprowadzonego przepisu. Ten – co podkreślił dziś Niedzielski – w końcu przychylił się do próśb przedsiębiorców i godziny dla seniorów zostały zniesione.

Oznacza to, że już od najbliższego poniedziałku na zakupy możemy udać się o dowolnej godzinie. Pamiętać należy jednak o dystansie i maseczkach.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji