osoby transpłciowe armia zakaz biden trump

Osoby transpłciowe znów mogą służyć w Armii USA. Biden zniósł zakaz wprowadzony przez Trumpa

Prezydent Joe Biden zniósł wprowadzony przez Donalda Trumpa zakaz odbywania służby wojskowej przez osoby transpłciowe. Decyzja ma wzmocnić armię amerykańską.

W poniedziałek 25 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę, która uchyliła wprowadzony przez Donalda Trumpa zakaz wstępowania do wojska osobom transseksualnym. Krytycznie o zakazie wypowiadali się od dawna zarówno Demokraci, jak i działacze LGBTQ, którzy argumentowali, że jest on dyskryminujący.

Biden znosi zakaz służby wojskowej dla osób transpłciowych

„To przywraca stanowisko, które popierali poprzedni dowódcy i sekretarze. A ja umożliwiam wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom służbę w swoim kraju w mundurach” – powiedział Biden tuż przed podpisaniem dekretu.

Sekretarz Białego Domu dodał, że wszystkie osoby, które zostały dotąd zwolnione ze służby wojskowej z uwagi na ich tożsamość płciową, zostaną ponownie przywrócone.

„Nikt nie zostanie zwolniony z wojska, ani nie odmówi mu się ponownego powołania na listę ze względu na tożsamość płciową, a w przypadku osób, które zostały zwolnione ze względu na tożsamość płciową, sprawy zostaną ponownie zbadane” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Czytaj także: Ważny wyrok w polskim sądzie dotyczący osób transpłciowych

Podkreśliła także, że „Prezydent Joe Biden uważa, że ​​tożsamość płciowa nie powinna przeszkadzać w odbyciu służby wojskowej, a siła Ameryki tkwi w jej różnorodności. Ameryka jest silniejsza na całym świecie, jeśli jest inkluzywna”.

Zakaz Donalda Trumpa

Były prezydent USA chęć wprowadzenia zakazu dotyczącego służby osób transpłciowych w Armii Stanów Zjednoczonych ogłosił w lipcu 2017 roku na Twitterze, argumentując, że osoby transpłciowe w wojsku doprowadziłyby do „ogromnych kosztów leczenia i zakłóceń”.

Sąd Najwyższy zezwolił na jego wprowadzenie w styczniu 2019 roku. W marcu tego samego roku Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się zakazowi, określając go jako dyskryminujący. Dodano także, że opiera się on na „błędnych twierdzeniach naukowych i medycznych ”.

Ostatecznie zakaz wszedł w życie, co oznaczało, że do Armii Stanów Zjednoczonych nie mogły być przyjmowane osoby transpłciowe. Te, które pełniły służbę przed jego wejściem, mogły ją jednak kontynuować.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Źródło: BBC/CNN/White House/Prime News

Total
0
Reakcji