amerykańskie 500 plus

USA: Joe Biden i Demokraci chcą wprowadzić odpowiednik polskiego 500 plus

“Amerykańskie 500 plus”. Po wyborach prezydenckich w USA, w których wygrał startujący z ramienia demokratów Joe Biden, powraca temat wspierania rodzin programem zbliżonym do polskiego 500 plus.

Partia demokratyczna chce, aby rodziny z dziećmi otrzymywały świadczenia podobne do polskiego 500 plus. Świadczenia mają przysługiwać przez określony czas, jednak nie wykluczone, że program pozostanie w Stanach na dłużej. Szacuje się jednak, że Republikanie zagłosują przeciwko wspieraniu rodzin na stałe, z uwagi na znaczne zwiększenie deficytu budżetu państwa.

Amerykańskie 500 plus

Świadczenie w wysokości 300 dolarów miesięcznie miałoby przysługiwać rodzicom dzieci, które nie ukończyły sześciu lat. Pozostałe dzieci mogłyby liczyć na 250 dolarów miesięcznie, z tym zastrzeżeniem, że górna granica wieku to lat siedemnaście.

Prócz odciążenia rodzin w utrzymaniu dzieci i szeroko rozumianymi problemami ekonomicznymi, z którymi muszą zmagać się amerykańskie rodziny, program miałby na celu także stymulowanie gospodarki w czasach po-pandemicznych.

W początkowym okresie świadczenie miałoby obowiązywać przez rok, jednak partia demokratyczna uważa, że jeśli uda się przekonać do niego Kongres, mogłoby pozostać na stałe. Z tym może być jednak problem. Jak wskazuje bowiem Washington Post, przeciwni programowi mogą być Republikanie, w których ocenie będzie on zbyt kosztowny.

Demokraci zakładają, że świadczenie może ograniczyć ubóstwo nawet o 54 proc. Naukowcy ustalili, że dzięki pomysłowi Demokratów ponad milion afroamerykańskich dzieci “zostałoby wyciągniętych z biedy”.

USA jest aktualnie jednym z krajów, w których zasiłki dla dzieci są jednymi z najniższych na świecie. Ustępują im np. Chile czy Rumunia, na co wskazywano już w maju 2018 r.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz także do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Total
0
Reakcji