czy dzieci mogą wychodzić z domu

Dzieci mogą już “legalnie” wychodzić z domu. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie

Zgodnie z poniedziałkowymi zapowiedziami Adama Niedzielskiego od 5 stycznia 2021 r. dzieci będą mogły wychodzić z domów w godzinach 8:00 – 16:00. Stosowne rozporządzenie pojawiło się Dzienniku Ustaw 4 stycznia późnym wieczorem.

Mocą rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2021 r. z aktu prawnego dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 21.12.2020 r. wykreślono właśnie § 9, który zakazywał dzieciom w wieku poniżej 16 roku życia przemieszczania się w godzinach 8:00 – 16:00 bez osoby dorosłej.

Dzieci mogą już wychodzić z domu. “Legalnie”

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 stycznia 2021 r., co oznacza, że już od wtorku dzieci będą mogły swobodnie wychodzić z domu.

O cofnięciu zbędnego w okresie ferii rozporządzenia, informował dziś m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, który na konferencji prasowej podkreślił, że dokonano “przeglądu obostrzeń” i ów zapis ograniczający swobodne przemieszczanie się dzieci i młodzieży w godzinach 8-16 może zostać uchylony.

– Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń. Chcemy dopuścić możliwość przebywania na świeżym powietrzu dzieci w godzinach 8-16 – mówił Niedzielski.

Przypomnijmy treść uchylonego właśnie zakazu.

Do dnia 17 stycznia 2021 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich
do ukończenia 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej, lub miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania albo odbywa się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, lub półkolonii.

Zakaz niekonstytucyjny

Od 5 stycznia zapis ten już nie obowiązuje, choć jak zaznaczali kilkukrotnie konstytucjonaliści, jego egzekwowanie byłoby niemożliwe, z uwagi na Art. 52 ust. 1 Konstytucji RP, który gwarantuje każdemu wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ewentualne ograniczenia mogłyby wynikać wyłącznie z wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, w tym stanu klęski żywiołowej (ust. 3).

Jak dodaje jednak cytowany przez “GW” radca prawny Robert Kamionowski – Żaden z wymienianych jako podstawy przepisów ustawowych nie daje przesłanek do wprowadzania ograniczeń poruszania się – wszędzie w określonych godzinach. Co najwyżej zakaz może obejmować czasowe, ale dla wszystkich obywateli, zakazy przebywania w określonych miejscach czy obszarach.

Bez względu na “wojny dorosłych”, dzieci od wtorku 5 stycznia, nie muszą martwić się o ewentualną “kontrolę policyjną”. Życzymy dużo śniegu i krąglutkich bałwanów.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

mdk

Total
0
Reakcji