nowe miasta na mazowszu 2021

W 2021 roku na Mazowszu pojawią się trzy nowe miasta

Nowe miasta na Mazowszu pojawią się już za kilka dni. Mocą rozporządzenia w całej Polsce przybędzie łącznie 10 nowych miast. Sprawdź, jakie nowe miasta będą w woj. mazowieckim od stycznia.

O status miasta co roku stara się w całej Polsce coraz więcej miejscowości. Jednym z elementów, które za tym przemawiają jest “prestiż”. Drugim, większe możliwości dotacji i finansowania głównie ze środków unijnych. W tym roku (2021) na terenie całej Polski pojawi się aż 10 nowych miast. Większość z nich na terenie woj. mazowieckiego.

Czytaj także: Jedno z kultowych już miejsc w Warszawie zamyka się przez pandemię

Nowe miasta na Mazowszu 2021

Nowe miasta na Mazowszu “pojawią” się zaraz po nowym roku. Jedną z miejscowości, która uzyska status miasta w 2021 r., będzie Sochocin w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim. Co ciekawe, wieś Sochocin miastem już kiedy była. Konkretnie w latach 1385-1870. Utraciła je jednak w roku 1869 z powodu carskiej reformy administracyjnej. Sochocin odzyska status miasta 1 stycznia 2021 r.

Kolejną miejscowością, która już od nowego roku otrzyma status miasta będzie Solec nad Wisłą w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim. Solec nad Wisłą – podobnie, jak Sochocin – status miasta posiadał, jednak miejscowość zdegradowano do wsi tą samą carską reformą z 1869 r. Solec nad Wisłą status miasta otrzyma również 1 stycznia 2021 r.

Trzecią, a zarazem ostatnią miejscowością, która stanie się “nowym miastem” położonym na terenie Mazowsza będą Wiskitki z gminy Wiskitki, położonej w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim. Tak samo jak w przypadku dwóch poprzednich miejscowości, Wiskitki miastem były do 1870 r. Status ten odzyskają 1 stycznia 2021 r.

Nowe miasta w Polsce 2021 r.

Prócz Mazowsza na mapie Polski pojawi się jeszcze 7 nowych miast. M.in. w woj. dolnośląskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i wielkopolskim.

Sprawdź nowe miasta w Polsce 2021 r.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter.

Total
0
Reakcji