zakaz przemieszczania się w sylwestra

To już pewne. Sylwester z zakazem przemieszczania. Do 17 stycznia zamknięte galerie i wiele ograniczeń

Zakaz przemieszczania się w sylwestra! Jest rozporządzenie Rady Ministrów. Wprowadza ono także wiele ograniczeń handlu i usługach. Sprawdź, co się zmieni zaraz po świętach.

Tematy w artykule:

  • Zakaz przemieszczania się w sylwestra.
  • Zamknięte galerie handlowe i hotele
  • Wiele ograniczeń w handlu
  • Co ze stokami narciarskimi?

W poniedziałkowy wieczór w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące zapowiadanych przez ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego obostrzeń. Rządzący nie zmienili zdania w tej kwestii. Zakaz przemieszczania się w sylwestra będzie obowiązywał.

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Rząd wydał rozporządzenie

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się w Dzienniku Ustaw w poniedziałkowy późny wieczór. Jak wynika z jego treści, rząd zdecydował się na wprowadzenie zakazu przemieszczania się w noc sylwestrową.

Zgodnie z § 26 rozporządzenia. “Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

  1. wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
  2. zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.”

Inaczej rzecz ujmując, zakaz przemieszczania się w sylwestra obowiązuje wszystkich z wyjątkiem przypadków wskazanych powyżej.

Zamknięte galerie handlowe i hotele. Ograniczenia w usługach

Mocą rozporządzenia rząd zdecydował się także na zamknięcie centrów handlowych powyżej pow. 2000 mkw, a dokładniej większości sklepów w nich zlokalizowanych. Otwarte mogą być bowiem wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, drogerie, sklepy zoologiczne, sklepy budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi oraz usługami telekomunikacyjnymi.

Zakaz dotyczy także lokali usługowych zlokalizowanych w galeriach handlowych. Wyjątek stanowią jednak te, których główny profil działalności dotyczy usług związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z), optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Do 17 stycznia zamknięte mają być także wszystkie wyspy handlowe zlokalizowane na terenie galerii o pow. przekraczającej 2000 metrów.

Więcej o działalności sklepów w galeriach handlowych podczas “narodowej kwarantanny” przeczytasz tutaj.

Siłownie, baseny, dyskoteki

Zgodnie z rozporządzeniem do 17.01.2021 r. nie będą mogły działać także dyskoteki i kluby nocne, siłownie, centra i kluby fitness, baseny oraz aquaparki. Zabronione będzie także prowadzenie działalności usługowej polegającej na poprawie kondycji fizycznej. Zakaz nie będzie dotyczył jednak tych firm, które wykonują działalność leczniczą, przeznaczoną dla pacjentów czy członków kardy narodowej polskich związków sportowych.

Zamknięte hotele

Jak wynika z treści rozporządzenia, do 17 stycznia 2021 r. zabronione będzie także prowadzenie działalności hotelarskiej. Zakwaterować w hotelach będzie można wyłącznie medyków, załogi samolotów, kierowców transportu drogowego. Otwarte mają być jednak hotele robotnicze.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2021 r. Z jego treścią zapoznać się można tutaj.

Total
0
Reakcji