Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w wielu regionach kraju. Mocą podpisanego przez premiera rozporządzenia, Polska została „podzielona” na różnokolorowe powiaty. Sprawdźmy co – z punktu widzenia biznesu – można, a czego nie można w każdej ze stref.
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Mateusza Morawieckiego od 8 sierpnia w 7 województwach obowiązują dodatkowe obostrzenia. Z uwagi na nagły wzrost zakażeń koronawirusem pod lupę poszły województwa: śląskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, podkarpackie i świętokrzyskie.
Jak przekonuje w komunikacie Ministerstwo Rozwoju – Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, została przygotowana na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wówczas powiat zaliczany jest do czerwonej strefy. Natomiast, jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.
Strefa czerwona obostrzenia
Strefa czerwoną zostały objęte powiaty z województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. W rozdrobnieniu na powiaty wygląda to następująco:
- ostrzeszowski – wielkopolskie
- nowosądecki – małopolskie
- Nowy Sącz – małopolskie
- wieluński – łódzkie
- pszczyński – śląskie
- Ruda Śląska – śląskie
- rybnicki – śląskie
- Rybnik – śląskie
- wodzisławski – śląskie
Zgodnie z rozporządzeniem powiatach objętych strefą czerwoną restrykcje dotyczą m.in. obowiązku zakrywania ust i nosa, ale także organizacji targów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, wesel i transportu. W „czerwonych powiatach” przywrócono obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w całej przestrzeni publicznej.
Na organizatorów wesel narzucono restrykcje polegające na zmniejszeniu ilości gości do 50 osób. W przypadku restauracji i lokali gastronomicznych na 4 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba. To samo dotyczy kościołów i miejsc kultu religijnego.
W przypadku kin oraz miejsc, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne, obłożenie ograniczono do 25 proc. miejsc. Zakazano udziału i organizacji parków rozrywki oraz wesołych miasteczek. Ten sam zakaz objął organizację targów, konferencji, kongresów i wystaw.
W siłowniach, klubach i centrach fitness może przebywać maksymalnie 1 osoba na 10 mkw! Wydarzenia sportowe odbywać się mogą, jednak bez publiczności.
Strefa żółta obostrzenia
Strefą czerwoną objęto powiaty i miasta z województw: śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i małopolskiego:
- wieruszowski- łódzkie
- Jastrzębie Zdrój – śląskie
- jarosławski – podkarpackie
- Żory – śląskie
- kępiński – wielkopolskie
- przemyski – podkarpackie
- cieszyński – śląskie
- pińczowski – świętokrzyskie
- oświęcimski – małopolskie
- Przemyśl – podkarpackie
W tych częściach Polski nałożono ogólne restrykcje polegające na zachowaniu dystansu społecznego (1,5 m odległości). Nie narzucono jednak obowiązku zakrywania nosa i ust w całej przestrzeni publicznej.
Dodatkowo wprowadzono jednocześnie ograniczenia zbliżone do stref czerwonych:
Wesela i inne imprezy rodzinne mogą być organizowane, jednak przebywać na nich może maksymalnie 100 osób. W restauracjach i lokalach gastronomicznych narzucono obowiązek zakrywania ust i nosa. Dodatkowo na 4 mkw może przebywać wyłącznie jedna osoba.
W kościołach i miejscach kultu religijnego jest obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny (bez zmian).
W kinach maksymalne obłożenie może wynieść 25 proc. dostępnych miejsc. Na targach, konferencjach, kongresach i wystawach może przybywać 1 osoba na 4 mkw. Jest także obowiązek zakrywania ust i nosa.
Parki rozrywki, wesołe miasteczka: 1 osoba na 5 mkw. Siłownie, kluby i centra fitness: 1 osoba na 7 mkw. W wydarzeniach sportowych może brać udział: 25 proc. widowni. Tutaj także jest obowiązek zakrywania ust i nosa.
Strefa zielona – obostrzenia
Strefą zieloną objęte są pozostałe części Polski. Nie wprowadzono w nich żadnych dodatkowych obostrzeń – pozostały zatem te, które obowiązywały na terenie całego kraju na dzień 7 sierpnia 2020 r.
Szczegółowa mapa powiatów objętych „kolorowymi restrykcjami” na gov.pl.