Jean-Paul Belmondo nie żyje. W wieku 88 lat zmarł legendarny francuski aktor o potężnym dorobku i zróżnicowanym katalogu ról. Grywał kryminalistów, bohaterów, policjantów, strażników, a niekiedy… klaunów. Doskonale odnajdował się zarówno na planie komedii („Człowiek z Rio”), jak i dramatów („Do utraty tchu”). Pochłonięty przez francuską Nową Falę, współpracował między innymi z Jean-Luciem Godardem czy Jean-Pierre’em Melville’em.
By upamiętnić nazwisko doskonałego aktora i filmowego „skarbu narodowego” Francji, przedstawiamy zestawienie najlepszych kreacji w jego karierze. Za te role widzowie pokochali Jean-Paula Belmonda.
Jean-Paul Belmondo – najlepsze role w dorobku legendarnego aktora
Michel Poiccard / Laszlo Kovacs w filmie „Do utraty tchu”
Film, który przyniósł Godardowi Złotego Niedźwiedzia w Berlinie. Jean-Paul Belmondo występuje w „Do utraty tchu” jako Michel – socjopata i drobny przestępca, który dopuszcza się brutalnej zbrodni: zabija funkcjonariusza policji. Ucieka do Paryża, gdzie ma odebrać od dłużnika pieniądze pomocne w ucieczce za granicę. Sytuacja znacznie się komplikuje, a mężczyzna zakochuje się w pięknej Amerykance. Z minuty na minutę czuje się coraz bardziej osaczony.
„Do utraty tchu” to film, który ściągnął uwagę całego świata na Belmondo. Nihilistyczny, zrealizowany w zamerykanizowanej konwencji kina noir, różnił się od tego, co przedstawiano dotąd na dużych ekranach we Francji. Według Rogera Eberta to jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii kinematografii. Rolę Jean-Paula Belmonda zainspirowały dokonania innego ekranowego twardziela – Amerykanina Humphreya Bogarta.
Silien w filmie „Szpicel”
Kolejny kryminał z udziałem Belmonda noszący to samo DNA, co zagraniczne filmy noir. Alternatywny tytuł „Szpicla” to „Kapuś” – jest to film o męskiej przyjaźni wystawionej na próbę. W „Szpiclu” Jean-Paul Belmondo wciela się w postać Siliena – typa spod ciemnej gwiazdy i wyszkolonego przestępcy, który zaopatruje grupę złodziei w sprzęt niezbędny do przekrętu. Kiedy ten się nie powodzi, Silien trafia w ręce policji i jest przesłuchiwany w sprawie niespodziewanego morderstwa.
W recenzji dla dziennika „Detroit Free Press” uznano, że Belmondo włada filmem i jest jego głównym atutem. Odtwórcę roli Siliena okrzyknięto zresztą jako „króla ekranu”, artystę o wrodzonej i niepowtarzalnej charyzmie. W „Los Angeles Times” całą obsadę pochwalono za aktorski tour de force.
Jean-Paul Belmondo – niezapomniane role, najlepsze filmy
Ferdinand Griffon dit Pierrot – „Szalony Piotruś”
Nominacja do nagrody BAFTA i jedna z najbardziej rozpoznawalnych kreacji w dorobku Jean-Paula Belmonda. Tytułowy „Piotruś”, a właściwie Ferdinand Griffon opuszcza Paryż, znudzony zgiełkiem wielkiego miasta. Dostaje się nad Morze Śródziemne, gdzie jego partnerką w „zbrodni” będzie piękna Marianne (Anna Karina). Nie obywa się bez wątku kryminalnego: okazuje się, że dziewczyna wplątana jest w przemyt broni i oboje są ścigani przez algierską mafię.
Charles – „Un homme et son chien” (lub „Człowiek i jego pies”)
Ostatnia rola w karierze Jean-Paula Belmonda przypadła na schyłek lat dwutysięcznych. W „Un homme et son chien” z 2009 roku Belmondo występuje jako starzejący się profesor, Charles. Znamy go tylko z imienia; jest samotnikiem i człowiekiem-tajemnicą. Po tym jak żona dawnego przyjaciela prosi go, by opuścił jej dom (wychodzi ponownie za mąż), Charles trafia na ulicę. Towarzyszy mu tytułowy czworonóg – tak naprawdę jedyny powiernik.
Dramat powstał siedem lat po udarze mózgu, który miał być końcem kariery Jean-Paula Belmonda. Aktor wrócił jednak do sił i zjawił się na planie zdjęciowym nowego filmu – dziś wiemy już, że jego ostatniego. Dwa lata po występie w „Un homme et son chien” gwiazdor został wyróżniony canneńską Honorową Złotą Palmą. Film dał okazję pokazać się Belmondowi od nieznanej dotąd strony – zagrał słabego, starego mężczyznę, w niczym nieprzypominającego Siliena czy Poiccarda. Nowe, wrażliwe oblicze Belmonda zjednało sobie jednak krytyków i stanowi znakomite przypieczętowanie jego filmowej kariery.
Ciekawostka: w filmie jako polski taksówkarz pojawia się Daniel Olbrychski.