21 maja w polskich kinach ukazuje się dramat krótkometrażowy Pedra Almodóvara Ludzki głos. Trwający zaledwie pół godziny film z doskonałą Tildą Swinton w roli głównej zagościł na naszych ekranach dzięki Romanowi Gutkowi. Swinton występuje w Ludzkim głosie jako zdesperowana kobieta, która prowadzi ostatnią rozmowę z mężem, zostawiającym ją dla innej wybranki.
Melodramat w skondensowanej, nietypowej dla Almodóvara formie jest jego pierwszym projektem nakręconym po hiszpańsku. Film dał reżyserowi i Swinton okazję poznać się na planie zdjęciowym. Oboje uchodzą za ikony kina europejskiego.
Ludzki głos – kino, zwiastun
Gutek Film zapowiada, że w Ludzkim głosie łączą się dwa artystyczne żywioły, a sam film wprost „kipi kolorami” i „buzuje od emocji”. Ludzki głos pokazywany był dotąd na festiwalach w Wenecji, Nowym Jorku, Londynie czy Salonikach. Hiszpańskie kina emitowały go jesienią. W Polsce obraz pojawia się z lekkim poślizgiem, ale na Almodóvara zawsze warto czekać.
Na oficjalnej stronie polskiego dystrybutora można przeczytać streszczenie fabuły:
— Bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?
Ludzki głos inspirowany był sztuką Jeana Cocteau o tym samym tytule. Poza Tildą Swinton w filmie zobaczymy m.in. Agustína Almodóvara i Diego Pajuelo.
Ludzki glos Almodóvara – gdzie obejrzeć?
Nakręcony podczas pandemii projekt zbiera bardzo dobre noty krytyków, a w serwisie Rotten Tomatoes uzyskał 96 proc. pozytywnych opinii (ocena wyciągnięta z pięćdziesięciu jeden recenzji). Tak oto „Variety” chwali Ludzki głos za „smakowity absurd” i „kiczowatą ekstrawagancję”, w „Boston Globe” napisano o „wybornym bankiecie udającym lekkostrawny lunch”, a w brytyjskim „Daily Express” uznano, że film jest pięknie skomponowany – przypomina dzieła Wesa Andersona i „pełne glamouru, hollywoodzkie kino lat 30.”
Premiera Ludzkiego głosu w polskich kinach przypadła na 21 maja.
Na 4 czerwca Gutek zaplanował premierę komedii La Gomera w reżyserii Cornelia Porumboiu, a 18 czerwca w kinach ukaże się polsko-szwedzka koprodukcja Sweat. Inne nadchodzące premiery, które wprowadzi na ekrany Gutek Film, to: Annette (reż. Leos Carax), Aida (reż. Jasmila Žbanić), Nowy porządek (Michel Franco), Weselny toast (Laurent Tirard) oraz Gunda (Wiktor Kossakowski).
Filmografię Almodóvara, jeszcze przed Ludzkim głosem, zamyka dramat Ból i blask, za który Antonio Banderas był nominowany do Oscara.