Bernard Madoff nie żyje. W wieku 82 lat zmarł twórca największej piramidy finansowej na świecie – oszust wszechczasów, jak mówiły o nim media. Madoff umarł podczas odbywania kary 150 lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe na ogromną skalę. Był postacią niesławną, ale też kultową – do tego stopnia, że zainspirował powstanie sztuk teatralnych, utworów muzycznych i dzieł filmowych. Skupmy się na tych ostatnich.
Jak poinformowała dziś agencja Associated Press, Madoff zmarł w środę 14 kwietnia w więzieniu federalnym w Butner w Karolinie Północnej. Mężczyzna cierpiał m.in. na ostrą niewydolność nerek.
BREAKING: Bernie Madoff, the financier who pleaded guilty to orchestrating the largest Ponzi scheme in history, has died in a federal prison, AP source says. https://t.co/pfJvAcltxZ
— The Associated Press (@AP) April 14, 2021
Filmy o Madoffie
W 2010 roku autorka sztuk teatralnych Deb Margolin napisała dramat Imagining Madoff, który stanowił historię jej zmyślonego spotkania z Bernardem Madoffem. Rok później nad postacią słynnego Amerykanina pochylił się Jeff Prosserman w swoim dokumencie Chasing Madoff. Film skupiał się głównie na piramidzie finansowej, znanej jako Ponzi scheme.
Madoff „zainspirował” też wątek w tragikomedii Woody’ego Allena Blue Jasmine z 2013 roku. W filmie pojawia się para, która zostaje uwikłana w podobny skandal finansowy. O podobieństwach narracyjnych pisano między innymi w „The Wall Street Journal”.
Jeszcze w 2013 roku ukazał się film dokumentalny W Bogu pokładamy nadzieję w reżyserii duetu Derek Anderson-Victor Kubicek. Główną rolę powierzono w filmie niejakiej Eleanor Squillari, która przez blisko dwadzieścia pięć lat była sekretarką Bernarda Madoffa. Film traktuje o jej „poszukiwaniach prawdy” o słynnej piramidzie finansowej.
Bernard Madoff – filmy, powieści i… piosenki o słynnym oszuście
W 2017 roku premierę miał chyba najpopularniejszy film o Madoffie – Arcyoszust Barry’ego Levinsona. Dramat kryminalny powstał z myślą o emisji na kanale HBO, a rolę tytułową zagrał w nim Robert De Niro. Michelle Pfeiffer wystąpiła jako żona oszusta wszechczasów Ruth, a Alessandro Nivola gra jego syna, Marka. De Niro za swoją kreację zdobył nagrodę Satelita, był też nominowany do Emmy i Złotego Globu.
W 2016 r. widzowie mieli okazję obejrzeć miniserial Madoff, w Stanach Zjednoczonych nadawany przez telewizję ABC. Czteroodcinkowa produkcja zebrała zasadniczo dobre recenzje krytyków, a szczególnie chwalono Richarda Dreyfussa w roli głównej. Blythe Danner odegrała rolę żony tytułowego antybohatera.
O Bernardzie Madoffie napisano też kilka książek, w których historia jego oszustwa jest fabularyzowana (m.in. The Widow of Wall Street). Do Madoffa odnoszą się również piosenki: między innymi metalowy kawałek „Face to the Floor” zespołu Chevelle.