czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia

Pracodawca wysyła Cię na szczepienie przeciw COVID-19? Sprawdź, czy ma prawo

Mimo dobrowolności szczepień przeciw COVID-19 wielu przedsiębiorców próbuje “przymusić” swoich pracowników do wykonania szczepienia. Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia? Co może zrobić pracownik w takiej sytuacji?

Kwestia szczepień przeciw COVID-19 w dalszym ciągu ma w naszym kraju charakter wyłącznie dobrowolny. Mimo że coraz częściej pojawiają się pomysły wprowadzenia np. paszportu covidowego, który niejako wymusi na podróżujących konieczność zaszczepienia się, to czy szczepionkę przeciw COVID-19 przyjmiemy, zależy wyłącznie od nas.

Z racji tego, że ponademia koronawirusa mocno uderzyła w setki branż na całym świecie, a poturbowane nią firmy liczą straty, wielu przedsiębiorców – zwłaszcza z niektórych sektorów gospodarki – próbuje wymusić na swoich pracownikach poddanie się szczepieniu.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia przeciw COVID-19?

Z racji tego, że szczepienia w Polsce mają charakter wyłącznie dobrowolny, od razu nasuwa się odpowiedź. Nie, pracodawca nie może przymusić pracownika do poddania się szczepieniu przeciw COVID-19. Nie ma do tego żadnej podstawy prawnej, która obligowałaby pracownika do tego.

Nie ma znaczenia tutaj ani branża, ani wiek pracownika, ani tym bardziej stosunek pracy, który łączy obie strony. Pracownik może, ale nie ma obowiązku podawania się szczepieniu. Dotyczy to także osób najbardziej narażonych na zakażenie, np. medyków.

Czytaj także: Taksówką na szczepienie pojedziesz za darmo. Akcja Free Now

– Zaszczepienie pracownika może się odbyć tylko za jego uprzednią wiedzą i zgodą. Nie istnieją bowiem żadne podstawy prawne, które umożliwiałyby pracodawcy zgłoszenie zatrudnionego na szczepienie w sposób arbitralny – mówi Katarzyna Siemienkiewicz ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP cytowana przez serwis “Prawo”.

Pojawiają się jednak sytuacje, w których pracodawca poniekąd podstępem próbuje wysłać pracownika na szczepienie, poprzez poinformowanie o zapisaniu go na szczepienie.

Co może zrobić pracownik?

Jeśli do tego doszło, tj. pracownik bez swojej woli i wiedzy został przez pracodawcę na szczepienie zapisany, powinien zgłosić niezwłocznie skierować sprawę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, z uwagi na nieuprawnione przetwarzanie i udostępnianie danych osobowych przez pracodawcę. Pracownik nie wyraził bowiem zgody na przekazanie swoich danych w tym celu.

Podkreśla to także radca prawny Tomasz Klemt, który informuje jednocześnie, że pracownik powinien dodatkowo wystąpić na piśmie do pracodawcy o wyjaśnienie sprawy.

Klemt dodaje także, że w takiej sytuacji pracownik powinien poinformować placówkę medyczną, do której kierował go pracodawca, aby jak najszybciej zwolnić miejsce na szczepienie dla innej osoby.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji