vinted chce skan dowodu

Litewski Vinted chce skan dowodu osobistego, Polska chce wiedzieć po co

Coraz więcej osób zgłasza się do UODO z informacją, że popularna platforma zakupowa Vinted chce skan dowodu od jej użytkowników. Urząd Ochrony Danych Osobowych wszczyna kontrolę.

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował dziś o skierowaniu do litewskiego organu nadzorczego wniosku dotyczącego praktyki stosowanej przez Vinted, polegającej na żądaniu od polskich użytkowników platformy skanu dowodu osobistego.

Po co Vinted chce skan dowodu? UODO chce znać szczegóły

Jak informuje w dzisiejszym komunikacie Urząd Ochrony Danych Osobowych, powodem, dla którego urząd zajął się sprawą, są liczne zgłoszenia użytkowników coraz popularniejszej w Polsce platformy Vinted wraz z powiązaną z nią aplikacją. Zgłoszenia dotyczą żądań Vinted o skany dowodu osobistego.

Z uwagi na to, że operatorem Vinted jest firma Vinted UAB z siedzibą na Litwie, UODO – w ramach mechanizmu wzajemnej współpracy – skierował do Państwowego Inspektoratu Danych Osobowych na Litwie wniosek o wszczęcie postępowania z urzędu lub dokonanie kontroli w siedzibie firmy w celu dostosowania działań firmy do ogólnego rozporządzenia RODO.

Zgodnie z informacjami zawartymi w dzisiejszym komunikacie Urząd Ochrony Danych Osobowych zwrócił uwagę na konieczność wskazania podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych oraz sposoby i celu zbierania i udostępniania tych danych.

Amazon oficjalnie startuje w Polsce. Sprzedawcy mogą się już rejestrować

UODO chce wiedzieć także, czy Vinted wdrożyło odpowiednie środki techniczne, aby zapewnić wymagany stopień ochrony danych.

Vinted to coraz popularniejsza w Polsce platforma, na której użytkownicy po zarejestrowaniu się mogą wystawiać na sprzedaż m.in. swoje ubrania i w ten sposób oferować je innym użytkownikom.

“Chcemy pokazać ci, jak wspaniały może być second-hand. Sprzedaj ubrania z duszą. Kupuj rzeczy, których nie znajdziesz na głównej ulicy. Vinted jest otwarty dla wszystkich, którzy wierzą, że dobre ubrania powinny żyć długo” – czytamy na oficjalnej stronie Vinted.

Start platformy na rynku Polskim odbył się stosunkowo niedawno, jednak sama marka istnieje już od 2008 roku. Rozwój na rynku polskim wspierany jest kampanią zarówno telewizyjną, jak i internetową.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji