apple 1

Jeśli masz 5 i pół miliona, możesz mieć Apple 1 z 1976 r. Albo duży dom …

Apple 1 wystawiony na sprzedaż w serwisie eBay. Cena niska nie jest, ale miłości wycenić się nie da. Tym bardziej, gdy chodzi o jabłko. To nadgryzione rzecz jasna.

Gdy Steve Woźniak – jeden z założycieli Apple – projektował pierwszy komputer marki tworzonej wspólnie ze Steve’em Jobsem, nie podejrzewał, ani tego, że przetrwa on 45 lat, ani tym bardziej że zostanie wyceniony na półtora miliona dolarów. Za tyle wystawiono właśnie na sprzedaż jeden z wyprodukowanych w 1976 r. modeli Apple 1.

Apple 1 na sprzedaż za ponad 5,5 mln zł

Modele Apple 1 weszły do sprzedaży w nakładzie 200 sztuk i kosztowały 666,66 dolarów. Cena szatańska, ale tak miało być. Apple 1 był jednym z pierwszych osobistych komputerów na rynku, a firma jako jedyna dostarczała je już złożone. Jeden z nich przetrwał 45 lat i właśnie został wystawiony w serwisie eBay.

Apple 1 ebya
Apple 1. Jeden z 6 wciąż działających modeli wystawiony na sprzedaż. Foto: ebay.com

Jak informuje sprzedawca, jest on drugim właścicielem unikatowego i jednocześnie zabytkowego komputera marki Apple. Odkupił go w 1978 r. w Kanadzie i do 2019 roku trzymał specjalnie zabezpieczony w swojej piwnicy. W 2019 roku komputer poddany został ekspertyzie, która wykazała, że jest on w pełni sprawny i na pewno jest oryginalny. W ciągu przeszło 40 lat wymieniono w nim jedynie złącza. Na nowego nabywcę czeka w skarbcu banku.

Do komputera dołączony jest także monitor-telwizor Sony, klawiatura Datanetics Version D oraz zasilacz.

Od 2013 roku do dziś potwierdzono istnienie 63 komputerów Apple 1 – wynik doskonały, jak na 40 lat – jednak tylko 6 było sprawnych. W 2021 roku jeden z działających egzemplarzy Apple 1 poszedł za prawie 375 tys. dolarów. W 2016 r. prototyp Apple 1 wylicytowała na aukcji para, która zapłaciła za niego dokładnie 815 tys. dolarów. Jak informowali, nie było to pierwszy “archaiczny” komputer tej marki, którą kupili.

Czy oferowany na eBay Apple 1 sprzeda się za blisko 5,6 mln zł? Cóż, licytujcie.

Czytaj także
Total
0
Reakcji