hostel lgbt warszawa

Warszawski hostel dla osób LGBT+ ponownie otwarty

Stowarzyszenie Lambda Warszawa otworzy stołeczny hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Geje, lesbijki, biseksualiści i osoby transpłciowe doświadczające przemocy ze względu na tożsamość lub orientację będą mogły szukać w nim schronienia i pomocy.

Jakiś czas temu Miasto Stołeczne Warszawa zorganizowało konkurs na całodobowy punkt wsparcia interwencyjnego dla pokrzywdzonych osób LGBT. Oferta Lambda Warszawa okazała się zwycięska. Organizacja ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu obiektów. Cztery lata temu zamknięto podobny hostel, którego pomysłodawcą były Lambda i Trans-Fuzja. Zamknięto go po około dwóch latach działalności.

Hostel dla osób LGBT+ Warszawa. Wkrótce ponowne otwarcie

Otwarcie hostelu dla osób queerowych wiąże się z tak zwaną Deklaracją LGBT+, którą podpisał Rafał Trzaskowski. Choć sami zainteresowani liczyli, że sprawę uda się rozwiązać szybciej, ostatecznie obietnice prezydenta Warszawy nie zostały bez pokrycia.

Oferta hostelu LGBT będzie kierowana między innymi do osób, które z dnia na dzień stały się bezdomne (bo, przykładowo, nasilił się ich konflikt z rodzicami). Hostel będzie reaktywowany już wkrótce: udostępnione zostaną mieszkania, w których będą mogły zostać umieszczone osoby w najcięższej sytuacji.

W mediach społecznościowych Lambda Warszawa zapowiada:

— Placówka ta zapewni nie tylko bezpieczne schronienie osobom LGBT+, które straciły dach nad głową, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne, aby mogły stanąć na własne nogi.

Post Lambdy na Facebooku spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, a inicjatywę pochwalili między innymi psycholog i psychoterapeuta Jan Świerszcz oraz “Queer” – biuro matrymonialne osób LGBT.

O otwarciu hostelu dla osób LGBT narażonych na bezdomność Lambda Warszawa poinformowała na swoim facebookowym profilu.

Warszawski hostel dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością lub przemocą

O konkursie na całodobowy punkt wsparcia dla gejów i lesbijek informowała trzy miesiące temu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. Dziś na jej profilu w serwisie Facebook pojawił się wpis:

— Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie. Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok – rozstrzygnęliśmy konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. Mieszkania treningowe poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa.

Czytaj także: Nie tylko Piasek. Zaskakujące coming outy polskich gwiazd

Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+ ponad dwa lata temu. Jej ważnymi punktami są także edukacja antydyskryminacyjna oraz “miejski mechanizm szybkiej pomocy” dla pokrzywdzonych. Realizacja planu zajęła prezydentowi stolicy więcej czasu, niż pierwotnie zakładano. Jesienią 2020 roku jego opieszałość krytykowali niektórzy aktywiści społeczni.

Czytaj także: Zmiana płci za granicą, a zmiana danych w paszporcie. Ważny wyrok NSA

Total
0
Reakcji