Dlaczego spożywanie wspólnych posiłków jest ważne

Dlaczego spożywanie wspólnych posiłków jest ważne?

Niegdyś, wspólne spożywanie posiłków, siedzenie przy jednym stole i celebrowanie dnia – było czymś absolutnie oczywistym, normalnym, codziennym. Dziś jest to coś niesamowicie rzadkiego, prawie niespotykanego. Mamy z tym ewidentny problem. We współczesnym świecie, rzeczywiście zatracamy pewne wartości i gubimy się w tym, jak naprawdę powinny wyglądać międzyludzkie relacje.

Dlaczego spożywanie wspólnych posiłków jest ważne?

Nadmiar obowiązków, ról, zadań i ciągły brak czasu – sprawiają, że nie znamy się, nie umiemy się ze sobą porozumiewać, nie rozumiemy się nawzajem, nie potrafimy słuchać. Warto zastanowić się więc – z czego to wynika? Co jest tego przyczyną? I dlaczego spożywanie wspólnych posiłków i czas, który możemy wówczas razem spędzić są tak istotne?

Znajmy się – nie tylko ze zdjęć…

Rodzina, przyjaciele, znajomi – to oni budują nasze emocje, uczucia, poczucie przynależności, bezpieczeństwo, komfort. Dlatego, niesamowicie ważnym jest, aby wykorzystywać każdy moment, każdą chwilę, którą możemy spędzić wspólnie razem. Podczas posiłku, mamy możliwość obcowania ze sobą, poznawania siebie, swoich racji, charakterów – zanika coś takiego jak wstyd, skrępowanie. Relacje międzyludzkie powinny wyjść poza przestrzeń medialną, poza smartfony. W dobie, kiedy nie mamy czasu właściwie na nic – czynności tak niezbędne i tak podstawowe jak np. jedzenie, powinny determinować do tego, aby być ze sobą.

Umiemy ze sobą rozmawiać – uczymy się ze sobą dyskutować , wymieniać poglądy…

Warto zastanowić się, dlaczego jest tak, że w momencie, kiedy wymieniamy swoje racje, głosimy poglądy, artykułujemy uczucia i emocje – często dochodzi do kłótni, sporów? Otóż, wynika to właśnie z braku rozmowy i nieznajomości siebie nawzajem. Badania i analizy wskazują, że ludzki mózg podczas spożywania posiłku staje się bardziej otwarty na innych ludzi i przyswaja informacje znacznie szybciej, a przy tym również łagodniej. W chwili, kiedy wiemy czego możemy się po sobie spodziewać i szanujemy swoją odmienność – nasze relacje wchodzą na całkiem inną pozycję.

Spędzamy razem czas – nasze relacje są dobre!

Spędzanie wspólnego czasu – znacznie zbliża do siebie i sprawia, że zaczynamy za sobą tęsknić. Bez względu na pierwsze odczucia, całkowicie ludzkim odruchem jest to, że zaczyna nam siebie brakować i dążymy do tego, by spotkać się ponownie – nawet wtedy, gdy mieszkamy w jednym domu. W chwili, gdy jesteśmy ze sobą zżyci, czujemy się bezpiecznie, ponieważ posiadamy przekonanie o tym, że możemy liczyć na siebie w każdej sytuacji oraz w każdym momencie naszego życia.

Czytaj także
Total
0
Reakcji