wpływ oświetlenia na nastrój

Czy poziom oświetlenia ma wpływ na nastrój i koncentrację?

Organizm ludzki, jego funkcjonowanie i kondycja są uzależnione od bardzo wielu czynników oraz prawidłowości. Szczególnie dbając o sferę fizyczną, bardzo często jednak zapominamy o psychice – która pozostaje niesamowicie istotna, a wręcz fundamentalna.

Na nastrój, koncentrację, zdolność do logicznego myślenia, analizowania, zapamiętywania – może oddziaływać, na przykład, poziom oświetlenia pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Niesamowite, prawda? Często zdarza się również, że odczuwamy nudności, bóle głowy, zawroty – przyczyną tego także może być … jakość i siła sztucznie generowanego światła.

Ciemność wcale nam nie służy…

Generalnie skrajności są złe, jakkolwiek by ich nie analizować. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak, że dobry wzrok, to podstawa codziennego funkcjonowania i życia – w ogóle. Dlatego, powinniśmy chronić go wszelkimi możliwymi sposobami. W momencie kiedy jasność generowanego światła jest zbyt mała, nasze oczy muszą wykonać bardzo dużą pracę, by wytężyć wzrok dostatecznie dobrze – są wówczas obciążone i ich produktywność spada. Dodatkowo, w ciemności gałki oczne są podatne na wysychanie i zaczynamy odczuwać ból.

Zbytnia jaskrawość powoduje bóle głowy

Naturalnym i absolutnie zrozumiałym odruchem jest mrużenie oczu w dużym słońcu. Podobnie proces ten wygląda, gdy sztuczne oświetlenie posiada zbyt wysoką jasność. Wówczas nasze samopoczucie znacznie spada, a koncentracja obniża się. Zaczynamy czuć dyskomfort, mogą pojawiać się bóle głowy, a nawet narastające migreny.

Szukajmy równowagi

Jak już wiemy, oświetlenie nie powinno być ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. Znalezienie równowagi, zdecydowanie posłuży nie tylko naszej fizyczności, ale przede wszystkim psychice. Poza tym dbałość o tego rodzaju szczegóły sprawi, że unikniemy np. problemów ze wzrokiem, a także różnego rodzaju konsekwencji pobocznych, takich jak: nerwica, depresja, stany lękowe, bezsenność.

Od czego zależy dobór żarówki?

W kwestii oświetlenia – bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj i specyfikacja żarówki, która generuje światło. Dobór żarówki jest uzależniony, przede wszystkim, od rodzaju i wielkości pomieszczenia. Możemy zdecydować się na barwy zimne (dedykowane dużym przestrzeniom: piwnicom, halom produkcyjnym, magazynom, centrom handlowym), w tym też na światło białe – najbardziej zbliżone do światła słonecznego, które przeznaczone jest do biur, sklepów, kuchni, łazienek. Światło ciepłe, z kolei, będzie nadawało się do przedpokojów, sypialni, salonów, korytarzy.

Total
0
Reakcji