poczucie bezpieczeństwa dziecka

Co sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie w swoim pokoju?

Nie od dziś wiadomo, że wyobraźnia młodego człowieka – po prostu – nie zna granic. Dziecięce umysły, a w tym: uczucia, emocje i ogólne nastawienie, pozostają zatem o wiele bardziej spotęgowane. Podstawowym wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa, o którego zapewnienie powinni szczególnie zatroszczyć się rodzice.

Dom, to bardzo ważne i wyjątkowe miejsce dla każdego szkraba. To o nim – mówi ciepło, do niego wraca, o nim debatuje w szkole, na jego podstawie określa swoje podstawowe priorytety. Własny pokój natomiast, brzdąc wartościuje jako swoistą fortecę, która ochroni go przed potworami, duchami i snami, o których chciałby zapomnieć – to jego bezpieczna przystań.

Warto zastanowić się więc, co tak naprawdę wpływa na fakt, że młody człowiek czuje się pewnie w swoim pokoju?

Własne zdanie – to ja tu rządzę!

Co ciekawe, każdy człowiek – bez wyjątku – buduje swoją emocjonalność na podstawie przekonania, że coś posiada. Podstawy tego procesu rozpoczynają się już w dzieciństwie, kiedy okazuje się, że kąt, którym dysponujemy, jest tylko i wyłącznie nasz i to my możemy w nim decydować. Wówczas dochodzimy do wniosku, że skoro to my sami pozostajemy włodarzami tego pomieszczenia, to nic, ani nikt – nie jest w stanie wyrządzić nam w nim krzywdy, przykrości, generalnie zła. Tak właśnie budowane jest pierwotne poczucie bezpieczeństwa, które w dalszym toku rozwoju przeistacza się i ewaluuje w ugruntowywaną pewność siebie, poczucie własnej wartości, przynależności oraz zdolność do społecznego współżycia.

Doskonale znane meble i akcesoria

Nie ulega wątpliwości, że dziecko czuje się bezpiecznie w otoczeniu, które doskonale zna, pamięta, które wywołuje w nim określone wspomnienia. Okazuje się, że zarówno zabawki, meble, akcesoria, a nawet dodatki – takie jak np. pościel, czy firany – są dla malucha niesamowicie ważne i istotne. Doskonałym przykładem tego może być – na przykład – sytuacja, w której maluch ukrywa się pod kołdrą wierząc, że ochroni go ona przed strachami.

Przekonanie o niezmienności i stałości

Bezpieczeństwo – dla dziecka – wiąże się z przekonaniem o niezmienności i stałości. Maluch, wbrew pozorom, bardzo obawia się utraty, nie jest jej jednak w stanie sobie do końca zwizualizować, dlatego w sposób szczególny traktuje swój dom, swój pokój – jako niezmienne. Dziecko posiada przekonanie, że wraz ze wszelkimi przeobrażeniami, jakie mogą zajść w jego życiu – te dwa elementy, pozostaną mimo wszystko, na zawsze.

Total
0
Reakcji