Technologia rozwija się bardzo szybko. Możemy korzystać z wielu urządzeń posiadających szereg możliwości. Takie rozwiązania pozwalają na komfort podczas wykonywania wielu czynności. Służą także jako element bezpieczeństwa stosowany w smart systemach. Inteligentne domy wykorzystują technologię opartą na komunikowaniu się ze sobą urządzeń. Z roku na rok przybywa chętnych na wdrożenie takich właśnie systemów. Inteligentny dom – dlaczego warto?
Inteligentny dom
Główną ideą inteligentnego budynku jest przede wszystkim wymiana danych cyfrowych, a także ich współdzielenie pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w sieci smart home. Dane są przesyłane z jednego urządzenia do innych sprzętów. To daje wiele istotnych korzyści. Między innymi możemy w ten sposób sterować oświetleniem czy też instalacją grzewczą. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentny system EXTA LIFE. Gwarantuje on sprawne i komfortowe sterowanie roletami okiennymi, oświetleniem, a także ogrzewaniem i bramą wjazdową. Urządzeniem możemy sterować z wykorzystaniem nadajników radiowych, tabletów i smartfonów.
Inteligentne rozwiązania pozwalają także na modyfikowanie i programowanie urządzeń będących w jednym systemie. Możemy dowolnie konfigurować poszczególne czujniki i moduły.
Co tak naprawdę zawiera instalacja smart ?
Systemy smart są zazwyczaj scentralizowane. Co to właściwie oznacza? Instalacje tego rodzaju posiadają specjalny sterownik, który pełni rolę centrali sterującej inteligentnymi urządzeniami. W takich sieciach poszczególne moduły i jednostki urządzeń dostarczają informacje, a także wykonują dane zadania. Zazwyczaj są to proste funkcje jak na przykład wspomniane już powyżej sterowanie ogrzewaniem czy światłem. Dlatego też inteligentne mieszkania są idealnym marzeniem każdej osoby.
Systemy inteligentnej automatyki działające w strukturze scentralizowanej posiadają urządzenia, które samodzielnie potrafią interpretować poszczególne informacje cyfrowe. Korzystające z takich funkcji elementy elektroniczne są w stanie odpowiednio modyfikować swoje zadania i działania. Każde z poszczególnych przedmiotów automatyki posiada rozbudowane oprogramowanie umożliwiające realizowanie zaawansowanych, skomplikowanych zadań.
Inteligentna automatyka integruje ze sobą domowe urządzenia oraz instalacje tak, by pracowały one sprawniej, szybciej. Do najpopularniejszych urządzeń smart możemy zaliczyć klimatyzację, wentylację mechaniczną, urządzenia grzewcze, systemy nawadniające ogród, oświetlenie czy też żaluzje z napędem.
Podsumowanie
Inteligentny dom to przede wszystkim system pozwalający na zdalne sterowanie wieloma urządzeniami i przedmiotami również z wykorzystaniem aplikacji na telefonie. Głównym sercem takiego systemu jest urządzenie centralne przetwarzające dane, zarządzające urządzeniami i dostarczające informacje. Smart home coraz częściej jest sterowany za pomocą Internetu i telefonu domowego. Korzystając z oprogramowania urządzeń możemy dostosować czujniki, moduły, sterowniki, gniazdka zdalnie sterowane i regulatory temperatury do naszych potrzeb.