Nawyk gromadzenia książek, które chcemy przeczytać, jest powszechnym zjawiskiem, po japońsku nazywa się tsundoku. Kupowanie literatury, może przyczynić się do powstania bałaganu, jeśli w mieszkaniu nie ma odpowiedniego miejsca do przechowywania zbiorów. Domowa biblioteczka oprócz funkcji praktycznej doskonale sprawdzi się w roli ozdoby wnętrza, a nawet nada mu prestiżu. Odpowiednio zaprojektowana, nie tylko wyeksponuje posiadane zbiory książek, pomoże w utrzymaniu porządku, ale także uzupełni wystój salonu w praktycznie każdym stylu. Dowiedz się, jak urządzić domową biblioteczkę w mieszkaniu każdej wielkości.
Poziom czytelnictwa w Polsce rośnie
W roku 2021 Polacy przeczytali więcej książek niż w ostatnich latach. Z raportu przygotowanego przez Bibliotekę Narodowa wynika, że poziom czytelnictwa w Polsce jest najwyższy od 6 lat. Na zadawane od 1992 roku? pytanie, o czytanie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy, aż 42% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Opublikowane dane pokazują, że mimo postępującej cyfryzacji, większą popularnością cieszą się książki w formie papierowej niż e-booki. Najchętniej kupujemy dzieła literackie na własność, rzadziej pożyczamy od znajomych.
W jakim miejscu najlepiej umieścić biblioteczkę?
Domowa biblioteczka pozwoli nie tylko na magazynowanie książek, ale dobrze zaaranżowana może stanowić stylowy dodatek. W zależności od wielkości mieszkania można przeznaczyć na nią całą ścianę lub osobny pokój. Regał z książkami stanowi idealny element wystroju:
- salonu – uzupełni przestrzeń w pobliżu wygodnej kanapy lub fotela. Wyeksponowane zbiory książek ożywią wnętrze i nadadzą mu uroku.
- gabinetu – umieszczony w tym pomieszczeniu nada mu profesjonalnego charakteru oraz zapewni miejsce na ważne dokumenty i materiały firmowe.
- przedpokoju – zwłaszcza jeśli jest długi. To rozwiązanie dla małych mieszkań, w których w żadnym z pomieszczeń nie ma przestrzeni na biblioteczkę. Biblioteczka na całej długości ściany, na pewno zrobi wrażenie na gościach.
- sypialni – mimo, że biblioteczka będzie nieco mniej wyeksponowana niż w pozostałych przypadkach. Pozwoli natomiast na wygodny dostęp do książek, a czytanie przed snem, stanie się miłym przyzwyczajeniem.
Jakie meble wykorzystać do stworzenia domowej biblioteczki?
Przy budowie domowej biblioteczki, do wyboru są dwa rozwiązania: wbudowane i wolnostojące meble. Wbudowane regały to stałe elementy wyposażenia domu, które są mocowane do ścian. Modele wolnostojące to ruchome regały najczęściej umieszczone pod ścianą. Domową bibliotekę można stworzyć bez problemu, aranżując w odpowiedni sposób dostępną przestrzeń. Szukając elementów wyposażenia, warto zwrócić uwagę na:
#1 Regały
Najchętniej wybieranym meblem do budowy biblioteczki są regały biurowe. Te pojemne meble to klasyka wśród miłośników książek. Niezależnie od metrażu mieszkania, regał z łatwością można umieścić w salonie lub sypialni. Warto wybierać modele z solidnymi półkami, ponieważ książki stanowią znaczne obciążenie. Świetnie sprawdzają się regały z regulowaną wysokością półek, w których pomieszczą się nawet wysokie tomy. Wąski regał zmieści się nawet w przedpokoju lub we wnęce pod schodami.
#2 Wiszące półki
Półki to rozwiązania dla naprawdę małych mieszkań, z raczej niedużym zbiorem książek. Półka wisząca nie pomieści wielu tomów, ale stanowi praktyczne rozwiązanie dla często wybieranych tytułów, np. w ramach wykonywanej pracy. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzi się półka o niecodziennej, geometrycznej formie, która będzie zarazem stanowić ozdobę ściany.
#3 Witryna do salonu
Cenne egzemplarze można ułożyć w przeszklonej witrynie, aby chronić je przed kurzem, wilgocią i owadami. Książki w połączeniu z dekoracyjnymi przedmiotami przyciągają wzrok nie tylko miłośników literatury. Witryna z naturalnego drewna nada klasycznemu pomieszczeniu ponadczasowy klimat. Przeszklony mebel z dekoracyjnymi uchwytami doskonale wkomponuje się w wystrój gabinetu. Stanowić będzie idealne miejsce do czytania i tło dla prowadzenia rozmów ze współpracownikami.
#4 Biblioteczka jako ścianka działowa
Regał jako ścianka działowa to praktyczne rozwiązanie zwłaszcza do kawalerki. Biblioteczka zaaranżowana w ten sposób, nie tylko rozwiąże problem przechowywania, ale także pozwoli na wydzielenie części sypialnianej od dziennej. Może także oddzielić przedpokój od salonu.
#5 Zabudowa wnęki
Właściciele małych mieszkań nie muszą rezygnować z marzeń o własnej biblioteczce. Trudne do zagospodarowania wnęki to doskonałe miejsca do wstawiania regału lub półek na książki i wyrównanie powierzchni ściany. Dobrym wyborem miejsca na przechowywanie książek, jest przestrzeń pod schodami.
Jak ułożyć książki?
Wybór związany z aranżacją domowej biblioteczki dotyczy nie tylko typu, stylu i koloru mebli, ale także ułożenia książek na półkach i regałach. Wiele osób ustawia egzemplarze bez przykładania do tego większej wagi. Jednak, aby w odpowiedni sposób wyeksponować zbiory i dopasować do aranżacji pomieszczania, warto poeksperymentować. Książki na regałach można ułożyć:
- kolorami
- według gatunków
- z podział na kategorie
- alfabetycznie
- tetris
- według rozmiarów.
Artykuł przygotowała Meblowa1 – sklep internetowy polskiego producenta mebli do biura, gabinetu, domu i mieszkania |