Obowiązujące obecnie normy sprawiają, że nowo budowane domy muszą być energooszczędne. W związku z tym należy stosować odpowiednie rozwiązania, które pozwolą obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię. Czym jest energooszczędność dopasowana? Jakie elementy mają wpływ na energooszczędność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest energooszczędność dopasowana?
Energooszczędność dopasowana to pojęcie odnoszące się do warunków, które musi spełniać dom energooszczędny. W efekcie jego budowa i eksploatacja jest nie tylko opłacalna ekonomicznie, ale również przyjazna dla środowiska. Energooszczędność dopasowana pozwala bowiem obniżyć koszty użytkowania domu, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, które należy uwzględnić już na etapie projektu.
Dom energooszczędny – zwarta bryła i dwuspadowy dach
Mimo iż nie jest to w żaden sposób prawnie uregulowane większość domów energooszczędnych to budynki, które posiadają zwartą bryłę oraz dwuspadowy dach. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że takie rozwiązanie pozwala zminimalizować występowanie mostków cieplnych oraz ograniczyć straty ciepła poprzez redukcję powierzchni ścian zewnętrznych, czy dachu. Na energooszczędność pozytywnie wpływa również rezygnacja z balkonów, czy wszelkiego rodzaju wykuszy.
Usytuowanie budynku oraz duże przeszklenia, czy wykorzystanie energii słonecznej
W przypadku domów energooszczędnych bardzo istotne jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata, a także zastosowanie dużych przeszkleń. Wiąże się to również z wydzielenie odpowiednich stref w domu, które musza być właściwie zlokalizowane. Strefa dzienna obejmująca przede wszystkim salon powinna znajdować się od strony południowej. Zastosowanie dużych przeszkleń pozwoli bowiem odpowiednio ją doświetlić światłem naturalnym oraz dogrzać dzięki promieniom słonecznym. Strefa użytkowa obejmująca pomieszczania techniczne, czy kotłownię powinna być natomiast zlokalizowana po stronie północnej, ponieważ panująca tam niższa temperatura nie wpłynie negatywnie na komfort użytkowania budynku. Warto również podkreślić, że zastosowanie dużych przeszkleń po stronie południowej nie tylko przekłada się na energooszczędność budynku, ale również dodaje mu charakteru i pozwala płynnie połączyć go z ogrodem.
Standard WT2021 – czyli zastosowanie odpowiednich materiałów
Na energooszczędność budynku przekłada się bezpośrednio jakość materiałów zastosowanych do jego budowy. Obecnie wszystkie nowo budowane domy muszą być zgodne ze standardem WT2021, który ściśle określa wartość współczynnika przenikania ciepła dla konkretnych elementów. Należą do nich przede wszystkim ściany zewnętrzne, okna, czy dach. Inwestycja w wyższej jakości materiały nie powinna jednak wynikać wyłącznie z przymusu, ale być również chęcią maksymalnego ograniczenia zapotrzebowania na energię. Należy również podkreślić, że obecnie wszystkie projekty domów powinny być zgodne ze standardem WT2021, a szukając takich rozwiązań warto zajrzeć na domoweklimaty.pl.
Podsumowując należy stwierdzić, że energooszczędność to bardzo ważna kwestia przy wyborze projektu oraz budowie domu. Należy do niej dążyć nie tylko po to, by obniżyć koszty eksploatacji budynku, ale również z uwagi na ochronę środowiska naturalnego.