Programiści to grupa zawodowa, która coraz częściej realizuje swoje zadania służbowe w modelu pracy B2B. Jak dobrze wiemy, ta forma ma swoje zalety, ale niesie za sobą także dodatkowe obowiązki – między innymi wystawianie faktur pracodawcy lub kontrahentom. Sprawdź, jak wystawić prawidłową fakturę za usługi programistyczne.
Usługi programistyczne – jak się rozliczać?
Usługi programistyczne to niezwykle szerokie pojęcie, które po prawdzie nieco nadużywane, jest wykorzystywane do zdefiniowania całej gamy usług związanych z nowoczesnymi technologiami i ogólnie pojętą infrastrukturą IT. W ramach usług programistycznych mieści się między innymi proces projektowania strony internetowej, stworzenie lub rozwinięcie aplikacji komputerowej, lub mobilnej, usługa testowania oprogramowania, a nawet administrowanie systemem czy dostarczanie odpowiednich rozwiązań hardware i software.
Jak rozliczyć takie usługi, będąc świeżo upieczonym przedsiębiorcom, który przeszedł na umowę B2B? Odpowiedź jest prosta – za pomocą faktury. To podstawowy dokument wystawiany przez przedsiębiorstwo, które potwierdza zawarcie umowy sprzedaży towaru i usługi. Każda faktura powinna zawierać szereg podstawowych danych, takich jak między innymi numer i nazwa dokumentu, dane stron transakcji, przedmiot transakcji, jej wartość, a także stawka podatkowa. W dzisiejszych czasach nie musimy jednak pamiętać o tym wszystkim – program do faktur dla osób z branży IT i nie tylko skutecznie ułatwi wystawianie nawet wielu faktur jednocześnie.
Jak wystawić fakturę za usługi programistyczne?
Wystawienie odpowiedniej faktury, uwzględniającej prawidłową stawkę VAT za usługi programistyczne jest kluczem do legalnego i zgodnego z prawem prowadzenia swojego biznesu. Jak możemy się domyślać, usługi programistyczne to niezwykle szerokie pojęcie, które w ostatnich latach, ze względu na preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8%, jest to mocno nadużywane.
Niestety nie każdy przedsiębiorca z branży IT może wystawić fakturę z wykorzystaniem VAT 8%. W tym celu należy spełnić takie warunki, jak stworzenie programu komputerowego, świadczenie usługi w ramach umowy B2B oraz przeniesienie praw autorskich na klienta wraz z wynagrodzeniem. W innych przypadkach programistów obowiązuje stawka VAT w wysokości 23%. Bardzo więc ważne, by opis usługi wykonanej w ramach transakcji był jednoznacznie zdefiniowany na fakturze. To pozwoli na wyzbycie się wszelkich wątpliwości do stawki podatkowej, która powinna być nałożona na daną usługę. Tradycyjne, jak w przypadku każdego zagadnienia związanego z podatkami, księgowość online pozwoli ułatwić i przyspieszyć proces wystawiania prawidłowych faktur.
Faktury dla kontrahentów – tego unikaj
Przyjrzyjmy się kilku powszechnie występującym błędom, które podczas wystawiania swoich pierwszych faktur popełniają przedsiębiorcy – programiści. Przede wszystkim niepoprawna numeracja faktur. Wprawdzie tutaj prawo nie definiują formatu numeracji dokumentu, ale istotne jest, by w ramach własnego systemu zachować odpowiednią chronologię i konsekwencję. Programy do wystawiania faktur myślą za nas w tym aspekcie, co pozwala uniknąć problemów z poprawnym numerowaniem kolejnych dokumentów.
Kolejny problem to wystawianie faktur dla klienta zagranicznego. W przypadku transakcji międzynarodowych podatek VAT nie jest nakładany na przedsiębiorcę. Obowiązek naliczenia w tym przypadku stoi po stronie zagranicznego kontrahenta. Tutaj jednak istotna jest nomenklatura i wykorzystanie odpowiednich skrótów, takich jak „np.” – nie podlega. Przydatny będzie dopisek „reverse charge”. I także tutaj, program do fakturowania automatycznie uwzględni wszystkie te kwestie na dokumencie.
Wystawiając fakturę, bardzo często przedsiębiorcy ustalają dzień sprzedaży na dzień wystawienia faktury. To nie zawsze jest prawdą i powinniśmy pamiętać o tym, wystawiając fakturę w miesiącu następującym po faktycznym wykonaniu danej usługi.
Program do księgowości dla programisty – ułatw sobie życie
W jaki sposób programista, który dopiero co przeszedł na B2B, może ułatwić sobie sferę formalną nowych obowiązków zawodowych? Za pomocą programu do księgowości, a co najmniej za pomocą oprogramowania do wystawiania faktur. To łatwe i intuicyjne narzędzie, które nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy księgowej.
Oprogramowanie krok po kroku przeprowadzi nas przez proces rejestrowania, ustawiania najważniejszych parametrów i wypełniania danych firmy. Wystawienie pierwszej faktury będzie już tylko formalnością, a każda kolejna, dzięki funkcji automatycznego uzupełniania danych, zajmie nam nie więcej, niż kilka sekund. Dzięki temu kwestie związane z rozliczeniami załatwisz łatwo, szybko i efektywnie, zostawiając sobie znacznie więcej czasu na rozwój swojego biznesu.
Łukasz Nowak
Źródła:
- https://programistanaswoim.pl/wszystko-co-chcielibyscie-wiedziec-o-fakturach-ale-baliscie-sie-zapytac/
- https://techtax.net/kiedy-zaplacisz-jedynie-8-vat-w-it/