Zdecydowana większość osób jeśli znajdzie się w sytuacji, w której musi pożyczyć pieniądze, woli robić to u bliskich osób- kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych. Wówczas nie musi martwić się o szybki przyrost odsetek. Z kolei osobie, która proszona jest o pożyczkę, trudno odmówić, gdy prosi brat, kuzynka, przyjaciółka czy sąsiadka. Rzadko kiedy zabezpieczane są również własne interesy takiej sprawy, chociażby poprzez spisanie umowy pożyczki. Jak więc odzyskać dług od osoby prywatnej, gdy pomimo upływu ustalonego terminu, nie doczekaliśmy się zwrotu pożyczonej kwoty?
Umowa pożyczki, czyli lepiej dmuchać na zimne
Odzyskanie należności od osoby prywatnej nie jest prostym zadaniem, przy czym trudności te rosną, gdy nie mamy zawartej pisemnej umowy pożyczki oraz żadnych innych dowodów jej udzielenia. Umowa pożyczki jest bowiem jedną z tych, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego. Ponadto umowa pożyczki opiewająca na kwotę przewyższającą 1 000 złotych powinna zostać potwierdzona dokumentem. Co więcej, jeśli nie określimy w niej terminu spłaty, to pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu całości kwoty w ciągu 6 tygodni liczonych od dnia, w którym pożyczkodawca zażąda zwrotu. Gdy dłużnik nadal będzie zwlekał ze zwrotem, wówczas można żądać od niego także odsetek za powstałe opóźnienie. Jeśli więc z jakichś względów nie chcemy zawierać umowy, pamiętajmy, by wszelkie ustne ustalenia z pożyczkobiorcą czynić choćby w obecności osób trzecich, które w razie ewentualnej potrzeby, będą mogły zaświadczyć o dokonanej przez Ciebie pożyczce.
Odzyskiwanie długu od osoby prywatnej- jak postępować
Przede wszystkim należy rozpocząć od rozmowy. Być może dana osoba zapomniała, iż jest nam winna jakąkolwiek należność. Powinniśmy więc wystosować prośbę o zwrot pożyczonej kwoty, przy czym początkowo może być prośba ustna. Szczera rozmowa dużo nam wyjaśni. Być może osoba zadłużona niema złych zamiarów, dopadły ją przejściowe problemy finansowe i całkiem dobrym wyjściem z tej sytuacji okaże się rozłożenie długu na raty. Natomiast jeśli brak jest porozumienia i zauważyć można, iż brak zwrotu jest celowe i nieuzasadnione, wówczas warto przygotować i wręczyć pożyczkobiorcy pisemne wezwanie do zwrotu pożyczki. Dzięki temu będziemy mieli podstawę, by dochodzić swoich roszczeń w bardziej radykalny sposób.
Jeśli nasze dotychczasowe działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas warto skontaktować się z radcą prawnym, który nie tylko podsunie właściwe rozwiązanie tej sytuacji, ale także w Twoim imieniu będzie kontaktował się z pożyczkobiorcą. Zwykle, gdy taka osoba otrzyma zawiadomienie od firmy windykacyjnej, stara się jak najszybciej uregulować swój dług. Osoba reprezentująca firmę windykacyjną a działająca w Twoim imieniu w umiejętny sposób informuje bowiem o kolejnym kroku, który zostanie podjęty w przypadku dalszej zwłoki- mianowicie skierowaniu sprawy na drogę sądową.
Sądowe odzyskiwanie wierzytelności
Gdy polubowne próby odzyskania pieniędzy na nic się zdają, wówczas można skierować sprawę do sądu. Złożony przez nas pozew pozwala na wydanie sądowego nakazu zapłaty, na podstawie którego dłużnik ma obowiązek zwrotu pożyczki w określonym terminie- zwykle jest to dwa tygodnie. Gdy dłużnik nie wniesie żadnych zarzutów ani nadal nie ureguluje należności, wówczas nakaz ulega uprawomocnieniu. Po tym z kolei możemy złożyć wniosek o przystąpienie do egzekwowania należności przed komornika. Ten zajmuje mienie dłużnika, które następnie trafia na licytacje, zaś uzyskany dochód staje się spłatą na rzecz należności. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli dłużnik w odpowiednim momencie przepisze swój cały majątek na kogoś innego, wówczas komornik ma związane ręce i sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana.
Widzimy więc, jak ważna jest dbałość o właściwą umowę nawet wtedy, gdy zawieramy ją z osobą bliską i całkowicie jej ufamy. W takich sytuacjach, jak pożyczka, powinniśmy być jednak ostrożni, ponieważ wiele sytuacji pokazuje, że relacje- nawet pomiędzy bliskimi osobami- szybko potrafią ulec oziębieniu i wówczas, bez specjalistycznej pomocy radcy prawnego, możemy mieć spory problem z odzyskaniem należności.