Cysterna to pojazd o charakterystycznej budowie, który łatwo jest odróżnić od reszty. Choć zazwyczaj podpina się ją do tych samych ciągników siodłowych co standardowy zespół pojazdów, to budową naczepy znacznie różnią się od popularnej plandeki czy chłodni.
Kształtem cysterna przypomina zbiornik, do którego umieszczany jest ładunek. Dzięki specyficznej budowie i właściwościom, taki pojazd używany jest w transporcie bardzo często. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez cystern współczesny przemysł nie byłby tak rozwinięty, jak jest obecnie. W poniższym wpisie opowiemy, jakie ładunki najczęściej przewozi się cysternami oraz dlaczego nie ma do tego celu żadnej alternatywy.
Żywność a cysterny – jakie są zasady takich przewozów?
Produkty spożywcze należą do grona najczęściej przewożonych cysternami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystko można w ten sposób transportować. Raczej nietrudno się domyślić, iż cysterna służy do przewozu ładunków w stanie płynnym. Takich w branży spożywczej jest naprawdę dużo. Można do nich zaliczyć mleko, czekoladę, piwo oraz inne ciecze, które spożywamy bądź służą do wyrabiania z nich żywności. Co ciekawsze, niektóre cysterny są przystosowane także do ładunków sypkich. Zalicza się do nich chociażby mąkę, która występuje raczej w formie małych drobinek.
Dlatego też firma transportowa specjalizująca się w przewozie produktów spożywczych musi dysponować różnymi rodzajami cystern, aby sprostać wymaganiom różnorodnych ładunków. Ponadto, każda firma transportowa działająca w tej branży musi przestrzegać rygorystycznych norm sanitarnych i bezpieczeństwa, aby zapewnić, że produkty dotrą do celu w idealnym stanie.
Bardzo istotne w kwestii przewozu żywności jest, ażeby cała naczepa po dotarciu do miejsca docelowego została dokładnie przeczyszczona i zdezynfekowana. Nie da się ukryć, iż od tego może zależeć zdrowie wielu osób, którzy w późniejszym czasie takie produkty spożywają. Oprócz tego, wewnątrz cysterny musi panować odpowiednia temperatura, zgodna z wytycznymi producenta.
Cysterny do przewozu ADR – jak przebiega ich transport?
Ładunki niebezpieczne to towar, którego przewóz wymaga doskonałej znajomości prawa i doświadczenia firmy przewozowej. Nie każdy będzie uprawniony do transportu tego typu ładunku, a to ze względu na niebezpieczeństwo z tym związane. Cysterny przewożące ciecze, które przy ewentualnym rozlaniu mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego lub mienia, muszą być specjalnie oznakowane i przygotowane do przewozu.
Od razu zaznaczamy, iż przewóz ładunków ADR i żywności jedną cysterną jest surowo zabroniony i grozi ogromnymi konsekwencjami. Każdy przewożony ładunek musi być klasyfikowany względem odpowiedniego kodu, który zamieszcza się na tablicy z tyłu pojazdu. Realizując transport cysternami należy skupić się na kwestiach prawnych, gdyż przewozy te są ściśle kontrolowane przez inspektorów ruchu drogowego. Nieprawidłowe zabezpieczenia mogą przekładać się na ogromne kary finansowe przewoźników, przez co zaleca się powierzać takie zadania wyłącznie doświadczonym specjalistom.
Oczywiście, na dobór cysterny wpływa szereg różnych czynników. Sporo zależy od właściwości ładunku, które niejednokrotnie przy zastosowaniu gorszej jakości materiałów naczepy, mogą doprowadzić do wypalenia poszczególnych jej ścianek. Warto wiec wybierać specjalistów dysponujących solidnymi cysternami, co potwierdzenie czego przedstawią szereg certyfikatów.