Zwolnienie z podatku dla wracających do Polski do nowa ulga wprowadzona przez Polski Ład. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które po trzech latach pobytu za granicą, wrócą do Polski. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Zwolnienie z podatku dla wracających do Polski
Z ulgi skorzystać będą mogli Polacy, którzy zmienili miejsce zamieszkania po 1 stycznia 2022 r. Przez cztery lata mogą nie płacić podatku dochodowego, jeśli kwota dochodu nie przekracza 85 528 zł w ciągu roku. PIT zatem zapłacą dopiero, po przekroczeniu kwoty progowej. Ponadto będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy PIT wolne od podatku są przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania do Polski:
- ze stosunku służbowego,
- stosunku pracy,
- pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy; z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8; z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Osoba spełniająca wyżej wymienione warunki może samodzielnie wybrać, od którego roku zacznie korzystać ze zwolnienia. Może to być albo rok powrotu, albo kolejny rok, co sprzyja tym, którzy zdecydowali się na powrót pod koniec roku kalendarzowego.
Zwolnienie z podatku dla wracających z zagranicy
Jak informuje Ministerstwo Finansów ulga ma zastosowanie do tych podatników, którzy wrócili do Polski po 31 grudnia 2021 r. Nie skorzysta z niej zatem osoba, która przeprowadziła się przed końcem 2021 r.
Ponadto z ulgi skorzystać może podatnik, który m.in.
- posiada obywatelstwo polskie,
- ma Kartę Polaka lub obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii.
Prawo do zwolnienia z podatku przysługuje osobom, które są w posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej lub innego dowodu potwierdzającego poprzednie miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym kraju. Może to być m.in.: umowa o pracę i umowa najmu mieszkania za granicą.
Z ulgi będzie można skorzystać tylko raz. Kto zatem powróci do Polski, aby po latach znów wyjechać za granicę, po kolejnym powrocie nie będzie mógł ponownie skorzystać z ulgi.