Już niedługo to notariusze mogą dokonywać wpisów hipotek w księgach wieczystych, co znacznie przyśpieszyłoby proces, który obarczony jest sporym kosztem dla kredytobiorców. Resort podległy Zbigniewowi Ziobrze pracuje nad zmianami w księgach wieczystych.
Kredyty mieszkaniowe. Czas potrzebny na ustanowienie hipoteki przekracza nawet rok
W dobie zwiększonego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi i ogólnie dużym popytem na nieruchomości mieszkalne, wydziały sądów rejonowych odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg wieczystych są dosłownie zarzucane ilością wniosków o dokonanie wpisu świadczącego o hipotece ustanowionej na nieruchomości.
Jak informował kilka dni temu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, w dużych miastach czas ten wynosi już nawet kilkanaście miesięcy. W mniejszych miejscowościach może być mniejszy, jednak wszystko zależy o regionu, w którym kupowana jest nieruchomość.
W tym czasie, a więc pomiędzy uruchomieniem kredytu mieszkaniowego a dokonaniem wpisu w księdze wieczystej przez sąd, kredytobiorcy obarczeni są koniecznością uiszczania składek na ubezpieczenie pomostowe. Zgodnie z wyliczeniami resortu sprawiedliwości koszt ten wynosi średnio nawet 370 zł miesięcznie.
Wiceminister Marcin Warchoł cytowany przez Polską Agencję Prasową przekonuje, że ta sytuacja jest “skrajnie niesprawiedliwa”. Jego zdaniem “ochroną w takich sprawach objęty jest wyłącznie bank. Natomiast wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom” – powiedział Warchoł cytowany przez PAP.
Będą zmiany
O planach Ministerstwa Sprawiedliwości w kwestii zmian w procesie dokonywania wpisów o ustanowieniu hipoteki na nieruchomości po raz pierwszy mówiono kilka tygodni temu. Teraz resort Zbigniewa Ziobry poinformował, że projekty ustawy zostały już przedłożone w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, a – jak przekonuje Marcin Warchoł – jest możliwe, że pod obrady Sejmu trafią jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.
Jedną z kluczowych zmian miałaby być możliwość dokonywania wpisów w księgach wieczystych przez notariuszy. W ocenie wiceministra notariusze i tak wysyłają wnioski do sądu, a dysponują narzędziami, które pozwoliłby im na dokonanie tych wpisów samodzielnie.
“Odbieram w tej sprawie bardzo pozytywne sygnały jako szansę na rozwój notariatu, który pozwoli unowocześnić pracę notariuszy i pomóc tym najbardziej zainteresowanym, czyli kredytobiorcom” – mówił Marcin Warchoł w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Dodał także, że kredytobiorcy, którzy ponieśli koszty ubezpieczenia pomostowego, mieliby otrzymać zwrot wpłaconych środków.
“Proponujemy zwrot ubezpieczenia pomostowego przez banki kredytobiorcom hipotecznym, którzy ponosili koszty ubezpieczenia przez okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Oczywiście dotyczyć to będzie tylko nowo zawieranych umów. – poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.