Zerowy VAT na żywność staje się coraz bardziej prawdopodobny. Dziś do Komisji Europejskiej wpłynęły oficjalne wnioski w tej sprawie, a rzecznik rządu zapewnia, że premier Mateusz Morawiecki rozmawia o tym z przewodniczącą KE.
Wysoka inflacja zmusza do radykalnych działań
W ramach walki z galopującą inflacją rząd PiS-u pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego przygotował rozwiązania, które mają zminimalizować skutki wzrostu cen. Tzw. tarcza antyinflacyjna ma wejść w życiu już na dniach, a głównymi jej założeniami są:
- Obniżenie cen paliw od 20 grudnia na okres 5 miesięcy. Premier wskazał w tym miejscu, że wysokość akcyzy zostanie w tym czasie obniżona minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia do końca maja 2022 roku paliwa mają być zwolnione także z podatku od sprzedaży detalicznej.
- Obniżenie podatku VAT za energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. w okresie od stycznia do marca 2022 roku.
- Obniżenie podatku VAT za gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. także w okresie od stycznia 2022 r. do marca 2022 r.
- Zniesienie akcyzy na energię elektryczną.
- Wypłata dodatku osłonowego dla około 7 mln gospodarstw domowych.
- Oszczędności w administracji publicznej.
Na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki informował, że rząd chciał także wprowadzić zerowy VAT na żywność, jednak nie zgodziła się na to Komisja Europejska. Kilka dni później w wywiadzie dla portalu 300Gospodarka jeden z urzędników unijnych poinformował jednak, ze Polska wcale się o to nie starała. Gdy wieść o tym rozeszła się po mediach, rządzący zaczęli prostować wypowiedź premiera i informowano, że KE nie zgadzała się na obniżkę innych podatków w przeszłości. Chodziło tu m.in. o VAT na książki czy transport kolejowy, a nie na żywność.
Zerowy VAT na żywność jednak możliwy
Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych ministrowie osiągnęli porozumienie w sprawie tekstu noweli dyrektywy VAT, dzięki której byłoby możliwe wprowadzenie dalszych obniżek podatków.
Jak informował po posiedzeniu szef krajowego resortu finansów Tadeusz Kościński, Polska nie czekając na przyjęcie tej dyrektywy, zabiega o zgodę KE na wprowadzenie zerowego VAT na żywność na okres 6-miesięczny.
Do kwestii tej odniósł się kilka dni temu także wicepremier Henryk Kowalski, w którego ocenie Polska ma bardzo duże szanse na wprowadzenie zerowego VAT na żywność. – Myślę, że mamy szansę, dlatego, że ceny żywności drożeją w całej Unii Europejskiej, wobec tego powinna [przyjść – red.] refleksja w KE, aby jednak pozwolić na obniżenie – mówił Kowalczyk na antenie RMF FM.
Wicepremier podkreślał wtedy jednocześnie, że z uwagi na to, że podatek VAT jest w całej Unii “zharmonizowany”, to Polska nie może samodzielnie podjąć decyzji o jego obniżce czy też całkowitym wyeliminowaniu nawet na krótki okres. Niezbędna jest bowiem zgoda KE.
Wnioski o zerowy VAT na żywność złożone
Dziś do sprawy zerowego VAT na żywność na odniósł się z Brukseli rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, który cytowany przez Polską Agencję Prasową zapewnił, że wnioski o zwolnienie z VAT zostały już w Komisji złożone.
„Te wnioski zostały formalnie złożone. Pan premier rozmawiał z przewodniczącą Ursulą von der Leyen w tej sprawie. Czekamy na formalne decyzje ze strony Komisji Europejskiej” – powiedział Piotr Müller.
Rzecznik dodał także, że „w momencie gdy Komisja Europejska udzieli takiej zgody, niezwłocznie zdecydujemy się na to, żeby obniżyć, na tyle na ile to będzie możliwe, VAT na paliwa i na żywność pierwszej potrzeby, tę którą na co dzień kupujemy, z 5 proc. do 0 proc., ale zgodnie z przepisami wymagana jest na to zgoda Komisji Europejskiej” – dodał.
Piotr Müller przekonywał również, że premier tylko w środę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej w sprawie obniżki VAT w Polsce dwukrotnie.