Zakup mieszkania lub samochodu, konieczność uzyskania dofinansowania na rozwój firmy, nagle pojawiająca się okazja do atrakcyjnego zakupu, gdy oszczędności na koncie akurat brak – we wszystkich opisanych sytuacjach jedynym wyjściem może być wzięcie kredytu. Znalezienie odpowiadającej nam pożyczki na atrakcyjnych warunkach często nie jest takie proste. Niewiedza, brak czasu i doświadczenia mogą narazić nas na kosztowne błędy. Najlepszym sposobem ich uniknięcia będzie skorzystanie z usług fachowca – czyli doradcy kredytowego, doradcy finansowego lub eksperta finansowego. Jego pomoc może umożliwić nam zaoszczędzenie nawet wielu tysięcy złotych! Artykuł przygotowany z ekspertami finansowymi z firmy: https://biurokredytowe.warszawa.pl/
Doradca finansowy, doradca kredytowy a może ekspert finansowy?
Zanim podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych dzięki współpracy z ekspertem w dziedzinie finansów, musimy najpierw wyjaśnić wątpliwości, jakie u wielu naszych czytelników budzą różne nazwy, którymi określają się osoby zajmujące się zawodowo pomocą w uzyskiwaniu pożyczek. Czym różnią się od siebie doradca kredytowy, doradca finansowy i ekspert finansowy?
Mówiąc najkrócej, doradca kredytowy to osoba zajmująca się poradnictwem i pomocą w uzyskaniu kredytu, która nie ma podpisanej umowy o pośrednictwie z żadnym bankiem. To oznacza, że doradca kredytowy nie pobiera od żadnej instytucji finansowej prowizji za polecanie jej usług. Tym samym jest osobą całkowicie niezależną – ale również w całości wynagradzaną przez klienta. Należy pamiętać, że współpraca z doradcą kredytowym nie może z definicji być bezpłatna.
Na nasuwające się w sposób oczywisty pytanie „ile to kosztuje?” nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zarobki doradcy kredytowego zależą bowiem od tego, jakie warunki współpracy z nim ustalimy.
Bardzo istotnym, a często nieznanym szerszej publiczności aspektem działalności doradcy kredytowego jest to, że jest to zawód regulowany – konkretnie przez Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Określa ona, na jakich warunkach można udzielać doradztwa kredytowego oraz kto doradcą kredytowym jest, a kto nie.
Na czym z kolei polega praca doradcy finansowego? „Doradca finansowy” to pojęcie znacznie szersze i mniej jednoznaczne, niż „doradca kredytowy”. Najczęściej przyjmuje się, że doradca finansowy jest ekspertem w dziedzinie zarządzania finansami. Jego zadaniem jest kompleksowe podejście do potrzeb klienta i przedstawienie mu najlepszych dla niego rozwiązań inwestycyjnych, kredytowych czy emerytalnych. Praca w charakterze doradcy finansowego bynajmniej nie wymaga ograniczenia się jedynie do udzielania klientowi porad w dziedzinie zarządzania majątkiem, lecz jak najbardziej może polegać także na pośredniczeniu w zakupie przez klienta konkretnych produktów finansowych, w tym także kredytów.
W przeciwieństwie do doradcy kredytowego, doradca finansowy jak najbardziej może pobierać od instytucji, z którymi współpracuje, prowizję za polecanie ich produktów. Jednocześnie może też pobierać wynagrodzenie za swoje usługi od klientów.
Na koniec wyjaśnijmy, na czym polega specyfika pracy eksperta finansowego. Jest on pracownikiem firmy pośrednictwa kredytowego, współpracującej z bankami i instytucjami pożyczkowymi. Ekspert finansowy wynagradzany jest z prowizji od sprzedanych przez siebie kredytów. O ile nie jest więc zupełnie niezależny od polecanych przez siebie kredytodawców, o tyle jego usługi są całkowicie bezpłatne.
Czy na polskim rynku poradnictwa kredytowego w praktyce występują doradcy kredytowi?
Krótka odpowiedź brzmi: nie. Od momentu uregulowania zawodu doradcy kredytowego wcześniej wzmiankowaną ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 2017 r. podmiot, który chce określać się jako „doradca kredytowy” musi spełnić łącznie dwa warunki:
- nie może on otrzymywać od żadnego kredytodawcy prowizji i innych wynagrodzeń,
- nie wolno mu także być powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego.
„Powiązany pośrednik hipoteczny” to, według przepisów „Ustawy o kredycie hipotecznym…” każdy pośrednik kredytu hipotecznego, który działa w imieniu i na rzecz mniejszej niż połowa aktualnie funkcjonujących na rynku kredytów hipotecznych liczby kredytodawców.
W realiach polskiego rynku ciężko jest znaleźć takiego pośrednika kredytowego, który byłby w stanie spełnić oba ustawowe kryteria, pozwalające na określanie swoich usług „doradztwem kredytowym”. W praktyce podmioty, które przed wejściem w życie „Ustawy o kredycie hipotecznym…” określały się jako „doradcy kredytowi” obecnie zostali zmuszeni do przemianowania się na „doradców finansowych” lub „ekspertów finansowych”.
W dalszej części tekstu skupimy się więc na ekspertach finansowych, z racji tego, że osoba poszukująca usług doradztwa lub pośrednictwa z o wiele większym prawdopodobieństwem zetknie się własnie z ekspertem finansowym niż z doradcą kredytowym.
Dlaczego warto współpracować z ekspertem finansowym?
Potencjalne korzyści ze skorzystania z pomocy eksperta finansowego zamiast poszukiwania kredytu na własną rękę są liczne.
Podstawową zaletą współpracy z ekspertem finansowym jest brak opłat za jego usługi. W przeciwieństwie do doradcy kredytowego, ekspert finansowy wynagradzany jest przez instytucję pośrednictwa kredytowego.
Ponadto ekspert finansowy, z racji podpisanych umów pośrednictwa z instytucjami finansowymi, ma też dostęp do szeregu przydatnych narzędzi, takich jak: kalkulatory bankowe, pełnomocnictwa do wykonywania czynności bankowych czy informacje na temat aktualnego statusu wniosku. Wszystko to ułatwia mu nie tylko dobranie korzystnej dla klienta oferty, ale też samo zawarcie umowy.
Ekspert finansowy – będąc fachowcem w dziedzinie kredytów, na co dzień uważnie śledzącym rynek – ma pełną wiedzę o najnowszych promocjach i okazjach. Czasami firmy pośrednictwa kredytowego dysponują nawet atrakcyjnymi, dostępnymi tylko u nich ofertami!
Kolejną zaletą wizyty u eksperta finansowego jest możliwość porównania ofert wielu banków w jednym miejscu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam znaleźć najkorzystniejszy dla nas kredyt – a tym samym zaoszczędzić konkretne pieniądze!
Ile zarabia się dzięki wybraniu najkorzystniejszej oferty kredytowej? Przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. W wypadku kredytu hipotecznego suma korzyści, osiągniętych dzięki dobraniu najlepszej propozycji przez wykwalifikowanego eksperta finansowego, może sięgnąć jednak nawet… kilkuset tysięcy złotych!
Kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności na kredycie hipotecznym!
Tak, to nie żart! Kredyt hipoteczny wiąże się z szeregiem różnych opłat i prowizji, których suma może niektórych „zaszokować”. Choć teoretycznie należy do najtańszych form pożyczania pieniędzy, to całkowity jego koszt często jest wysoki. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości w dużym mieście (np. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań), gdzie ceny mieszkań i domów są najwyższe – a więc i sumy i koszty kredytów największe.
Tymczasem odpowiednio dobierając kredyt hipoteczny możemy znaleźć ofertę, która w naszej konkretnej sytuacji może okazać się oszczędnością rzędu nawet… 140.000 zł! Dokładne omówienie tego, jak to możliwe, znajdziesz w tym artykule.
Nie tylko kredyty hipoteczne. Również gotówkowe, konsolidacyjne, firmowe i inne
Chociaż największe oszczędności można uzyskać na kredycie hipotecznym, z ekspertem finansowym warto również skonsultować się przed wzięciem innych kredytów. Możesz wiele zyskać, jeśli z pomocą fachowca wybierzesz dogodny:
- kredyt konsumencki,
- kredyt firmowy,
- kredyt konsolidacyjny,
- kredyt w formie pożyczki hipotecznej,
- kredyt gotówkowy,
i wiele innych!
Więc z pomocą eksperta czy samemu?
Wzięcie kredytu to poważna, życiowa decyzja. Warto powziąć ją odpowiedzialnie. A to oznacza: skorzystać z pomocy fachowca! Takim fachowcem – jak sama nazwa wskazuje – jest ekspert finansowy. Dzięki swojej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu pomoże nam dobrać najodpowiedniejszy dla nas kredyt – a tym samym zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze.
Dzięki temu, że wynagrodzenie eksperta finansowego pokrywają prowizje od firm pożyczkowych i banków, z którymi współpracuje, jego pomoc jest całkowicie bezpłatna. Na co więc czekać? Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu – najpierw znajdź najlepszego eksperta finansowego w swoim mieście i poproś go o poradę!