Ogłoszony w sobotę przez Zjednoczoną Prawicę Polski Ład ma nie tylko „zrewolucjonizować” system podatkowy w kraju, ale także wpłynąć na zwiększenie dostępności do mieszkań dla młodych osób, zreformować służbę zdrowia czy w końcu wyprowadzić polską gospodarkę na falę wzrostu. Prawo i Sprawiedliwość chce także, aby to polskie firmy królowały na rodzimym rynku, a ludziom żyło się dostatnio.
Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys., nieopodatkowane emerytury do 2500 zł, gwarancje bankowe na zakup mieszkania czy zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. To tylko kilka z ogłoszonych reform, które zawarte zostały w Nowym Polskim Ładzie ogłoszonym 15 maja. Rządzący chcą, aby Polski Ład wpłynął na życie wszystkich obywateli, a także rodzimych przedsiębiorców.
Polski Ład – Morawiecki: Odrodzenie polskich firm
– Zaprezentowaliśmy Polski Ład – wielki program społeczno-gospodarczy na najbliższe lata. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość. Chcemy, żeby wszyscy w Polsce mieli jak najlepsze warunki do godnego życia na europejskim poziomie – pisał w sobotę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Twitterze.
Szef rządu dodał także, że Polski Ład ma być programem, dzięki któremu uda się stworzyć „płaszczyznę nowej nadziei dla dziesiątek milionów Polaków”, nie tylko tych żyjących w kraju, ale także przebywających na emigracji. Jednym z elementów Nowego Ładu mają być bowiem ulgi dla osób, które będą chciały wrócić do Polski.
Dzięki temu, że #PolskiŁad będzie naszym podstawowym programem, jestem przekonany, że Polska musi stworzyć płaszczyznę nowej nadziei dla dziesiątek milionów Polaków żyjących dzisiaj w kraju, ale także tych, którzy wyjechali i tych, których los pozostawił poza granicami. pic.twitter.com/Q1QR7SRRNd
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 15, 2021
W promocję Nowego Ładu zaangażowani są wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz znaczna część posłów Porozumienia na czele z Jarosławem Gowinem, który podczas prezentacji Nowego Ładu przekonywał o jego wpływie na polskich przedsiębiorców. Jak informował w sobotę wicepremier Polski Ład to „plan działania” na kolejne lata.
💬 To jest plan działania, który zamierzamy realizować nie tylko do końca tej kadencji, ale także w kolejnych latach. Ten plan zawiera ponad 100 projektów ustaw, w tym kilkadziesiąt zaplanowanych tylko na ten rok – premier @Jaroslaw_Gowin w @PolsatNewsPL.
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) May 15, 2021
Szef Porozumienia jeszcze podczas sobotniej prezentacji mówił także, że plan ten (Polski Ład – przypis red.) dotyczyć będzie także przedsiębiorców – rozwijamy czerwony dywan przed przedsiębiorcami – oświadczył Jarosław Gowin. Nie uzasadnił jednak, na czym ów czerwony dywan miałby polegać – podczas prezentacji nie padły bowiem żadne obietnice składane bezpośrednio przedsiębiorcom.
Dopiero kilka godzin później na oficjalnym profilu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pojawił się wpis, z którego wynika, że dywan ten będzie kładziony pod nogami eksporterów i polskiego przemysłu. Polski Ład ma bowiem ułatwić dostęp do zamówień publicznych rodzimym firmom. Zyskać mają także przedsiębiorcy z sektora eksportu, którzy mieliby otrzymać wsparcie kredytowe od rządu.
Ogłaszam czerwony dywan dla 🇵🇱polskich firm, które będa miały ❇️ łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych i ❇️ wsparcie kredytowe w eksporcie produktów. We wrześniu @MRPiT_GOV_PL ogłosi nowa #Polityka EksportowaPolski – zapowiedział @Jaroslaw_Gowin na prezentacji #PolskiŁad
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) May 15, 2021
Szczegółu czerwonego dywanu zawartego w Polskim Ładzie poznać mamy we wrześniu – Wkrótce przedstawię plan nowej polityki przemysłowej i polityki eksportowej. To eksport w czasach kryzysu wywołanego pandemią był lokomotywą polskiej gospodarki – przekonuje szef MRPiT. Mówiąc o wsparciu dla firm i jednoczesnej promocji Polskiego Ładu wicepremier zachęca przy tym do dołączenia do „drużyny Gowina”.
Przemysł jako jeden z kluczowych sektorów gospodarki musi być w polu zainteresowań państwa.
Chcemy, aby państwo wspierało polski przemysł i przygotowało szereg instrumentów, przyczyniających się do jego rozwoju.Dołącz do #DrużynaGowina https://t.co/PpPLcB8IDo#PolskiŁad pic.twitter.com/fNvGauuxop
— Porozumienie dla Demokracji (@Porozumienie__) May 17, 2021
Za słowami wicepremiera podczas pierwszych dni „promocji Polskiego Ładu” poszedł także premier Morawiecki, który podczas wizyty w jednej z firm uznał, że Polski Ład ma pomóc w promocji polskich produktów, a propozycja rządu ma być „odrodzeniem i rozkwitem” dla polskich firm zmęczonych wielomiesięczną pandemią.
W #PolskiŁad kładziemy nacisk na promocję polskich produktów i na wynagrodzenia Polaków. Pandemia była dla wielu pracowników i firm czasem przedłużającej się zimy, a nasza propozycja ma być odrodzeniem i rozkwitem. pic.twitter.com/XCgOa98n3U
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 17, 2021
W trakcie poniedziałkowej wizyty w jednej z firm w Stężycy (lubelskie) premier podkreślił, że Polski Ład ma przebudować system podatkowy. Zdaniem Morawieckiego musi być on „bardziej sprawiedliwy”. – Chcemy, aby system podatkowy, który jest częścią całego systemu gospodarczo-społecznego, był we właściwy sposób skonstruowany – mówił Morawiecki.
Szef rządu dodał także, że „nasz system, skonstruowany w czasach III Rzeczypospolitej, był trochę postawiony na głowie i chcemy przywrócić go do właściwych proporcji, ale jednocześnie wspierać wszystkich przedsiębiorców” – oświadczył.
Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronach Prime Biznes.
Czytaj więcej: Doradca kredytowy – kim jest i jak dzięki niemu zarobić kilkadziesiąt tyś. zł