Na wsparcie dla firm w II kwartale 2021 r. rząd przeznaczy kolejne 30 miliardów złotych – oswiadczył dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami tarcza branżowa zostanie przedłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście kodów PKD. Wsparcie ma być także łatwiej dostępne.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin poinformowano o przedłużeniu działania tarczy branżowej / tarczy antykryzysowej o kolejne tygodnie. Wsparcie kierowane będzie do szerszej niż dotychczas grupy przedsiębiorców.
🛡️ Rząd przedłuża instrumenty pomocowe dla branż dotkniętych pandemią COVID-19 i przeznacza na ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorstw w II kwartale 2021 r. 30 miliardów złotych. pic.twitter.com/HzuJ6ozyj7
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 1, 2021
Najważniejsze elementy „nowego” wsparcia dla przedsiębiorstw to:
- rozszerzenie listy branż z tarczy branżowej do ponad 60;
- wsparcie w zakresie regulacji czynszowych dla najemców;
- dofinansowanie środków dezynfekcji dla gastronomii, fitness i hoteli.
Wsparcie dla firm kwiecień 2021. Rząd przeznaczy do 30 mld zł
Kwota wsparcia dla firm w II kwartale br. wynieść ma do 30 mld złotych. Głównymi instrumentami pomocy będą znane już tarczy branżowej zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, mikrodotacja do 5000 zł, a także świadczenie postojowe.
Premier zaznaczył także, że wsparcie będzie łatwiej dostępne dla przedsiębiorców dzięki ograniczeniu biurokracji.
Premier @MorawieckiM: Ograniczyliśmy biurokrację i dostosowaliśmy wsparcie do poszczególnych grup przedsiębiorców. Oferujemy bezzwrotne subwencje do 5 tys. zł dla mikrofirm, postojowe dla większych firm, zwolnienia ze składek ZUS i wiele innych instrumentów.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 1, 2021
Tarcza branżowa zostanie rozszerzona o branże, które zostały zamknięte w ostatnich dniach. Będą to m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu, sklepy meblowe, sklepy budowlane, sklepy sportowe i elektroniczne.
🛡️ Przedłużamy i rozszerzamy #TarczaBranżowa o kolejne kody PKD (m. in. o branżę beauty i branżę handlową) – do ponad 60. pic.twitter.com/6MAdzZPVSC
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 1, 2021
Kolejnym z instrumentów pomocowych mają być odpowiednie regulacje dla przedsiębiorców, którzy mają problem z opłacaniem kosztów najmu lokali. Wskazano tutaj przede wszystkim branżę gastronomiczną i hotelarską. Obie będą mogły liczyć na przedłużenie tych regulacji po zakończeniu trzeciej fali pandemii.
Premier @MorawieckiM: Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy mają problem z opłaceniem najmu lokalu. Branża gastronomiczna, hotelarska będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia po zakończeniu tej fali. Będą to dodatkowe mechanizmy finansowania ich działań.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 1, 2021
Morawiecki, odnosząc się do wcześniejszych tarcz antykryzysowych, wskazał, że dzięki nim „Polska ma najniższy poziom bezrobocia w UE”. Powołał się tutaj na badania Eurostatu, z których wynika, że wsparciem objętych zostało 6,5 mln Polaków.
Premier @MorawieckiM: Skuteczność naszych programów potwierdził Eurostat – Polska ma najniższy poziom bezrobocia w UE. Objęliśmy wsparciem ok 6,5 mln Polaków.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 1, 2021
Czytaj także:
- Misyjne wsparcie z budżetu państwa dla TVP na ponad 1,7 mld
- Tarcza branżowa obejmie nowe kody PKD. Więcej przedsiębiorców otrzyma pomoc państwa
- Dla kogo pełne umorzenie subwencji z tarczy finansowej i od kiedy to będzie możliwe?
Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.